V Irsku pokračuje tlak na menšinovou vládu

Reuters. V Irsku sílí tlak na vicepremiérku země, jejíž resignaci požaduje irská vládní opozice, napsala agentura Reuters. V opačném případě bude stát Irsko před předčasnými volbami v prosinci. V pondělí to sdělil představitel hlavní opoziční strany Fianna Faíl Jim O’Callaghan v rozhovoru pro irské veřejnoprávní médium RTE.

Jak dodal: „Nevidím tu jiný způsob, jak se z toho dostat.“

Připomínáme, že možný pád menšinové vlády v Irsku bude mít nejspíš dopady na prosincové jednání Evropské unie ohledně podmínek Brexitu. K jedné ze zásadních patří stanovení režimu na hranicích mezi Irskou republikou a britskou provincii Severní Irsko.

Irská opozice požaduje odchod vicepremiérky Frances Fitzgeraldová v souvislosti se skandálem, který vznikl v jejím rezortu a týká se přestupků v irské policii.

Podle zdrojů z vládní strany Fine Gael je vicepremiérka pod tlakem také uvnitř svojí vlastní strany, aby z funkce odešla.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.