Formát 16+1 je příležitost pro střední a východní Evropu

Přečetli jsme: Spolupráce Číny a regionu střední a východní Evropy prostřednictvím projektu Jednoho pásma, jedné stezky (nové Hedvábné stezky) představuje příležitost, kterou je nutné dobře využít a aktivně definovat. 

19. sjezd Komunistické strany Číny se sešel minulý měsíc a podpořil trvanlivost projektu Jednoho pásma, jedné stezky, a tím i spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy (16+1), napsala na stránkách deníku China Daily Ivona Ladjevac, která je regionální ředitelkou centra iniciativy Jednoho pásma, jedné stezky při Ústavu pro mezinárodní politiku v Srbsku. (Poznámka redakce: Článek publikujeme jako ukázku názorového spektra při hodnocení spolupráce zemí střední a východní Evropy a Číny. Odlišný názor najdete na našich stránkách.)

Obnovení historické Hedvábné stezky v podobě iniciativy Jednoho pásma, jedné stezky, kterou vyhlásil prezident Si Ťin-pching v roce 2013, je dalším důležitým faktem. Tato iniciativa směřuje k tomu spojit země, které jsou ochotny přijmout principy spolupráce postavené na společné diskuzi, společné výstavbě a sdílení, vytvořit tak otevřenou, inkluzivní, vyrovnanou regionální spolupráci, která sdílí výhody a praktikovat tak nový přístup sdílení moci a odpovědnosti a také dosahování výhod a správnosti.

Tato vize se stále více stává skutečností, míní autorka. Poslední stranický kongres se k projektu Jednoho pásma, jedné stezky znovu přihlásil s tím, že Čína bude aktivně prosazovat mezinárodní spolupráci prostřednictvím tohoto svého projektu. K tomuto účelu by měla vzniknout nová platforma mezinárodní spolupráce, píše.

Respekt a vzájemné výhody

Vedle toho bude Čína podporovat multilaterární obchodní režimy a pracovat na tom, aby umožnila oblasti volného obchodu a otevřené světové ekonomiky. Iniciativa Jednoho pásma, jedná stezky se stala součástí ústavy komunistické strany. A Čína i nadále podporuje pět principů mírové koexistence a utváření nové formy mezinárodních vztahů, které dávají přednost vzájemnému respektu, spravedlivosti, férovosti a vzájemně výhodné (win-win) spolupráci.

Rozhodnutí sjezdu, které zařadilo Jedno pásmo, jednu stezku do stranické ústavy, je zárukou trvanlivosti celé iniciativy. Potvrzuje také dlouhodobou strategii Číny a je signálem pro země střední a východní Evropy, které se účastní summitu 16+1 v Budapešti.

Politické elity tohoto regionu by podle názoru autorky měly přistupovat k summitu jako k vynikající příležitosti k tomu učinit střednědobá rozhodnutí nebo, alespoň definovat cíle nutné k zajištění udržitelného a stabilního hospodářského rozvoje. Nástrojem k tomu je posílení praktické spolupráce.

Infrastrukturní projekty jsou důležité, ale země střední a východní Evropy by měly začít pracovat také na jiných typech projektů.  Region by měl trvat ve svých rozhovorech s Čínou na inovativním přístupu, který by vedl k rozšíření regionální spolupráce, a to pomocí ulehčení obchodu a investic, zvýšení rychlosti a zkvalitněním regionálních hospodářských toků a také posílení oběhu peněz.

Strategie výhodná pro všechny (win-win) je možná, ale bude vyžadovat dobrou vůli a upřímnou angažovanost ve sdílení odpovědností při přijetí plánů a kroků, které by měly směřovat k pokroku pro všechny v regionu.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.