Japonsko má značný nedostatek pracovní síly

Financial Times. Firmy nabízejí trvalé smlouvy, aby si udržely lidi, napsaly o situaci na pracovním trhu v Japonsku noviny Financial Times.

Japonským firmám chybějí pracovníci, a proto začaly nabízet atraktivnější trvalé smlouvy. Snaží se tak překonat nejhorší nedostatek pracovních sil za posledních 40 let. Firmy už začaly varovat – od stavebnictví k odvětví péče o seniory – že nedostatek pracovní síly ohrožuje jejich podnikání.

Problémy s pracovní silou ukazují jednak na sílu ekonomického stimulu premiéra Abeho, ale také na problémy s poklesem japonské populace.

Zpožďují se stavební projekty – jak kancléře, tak další komerční projekty v oblasti Tokia.

Firmy reagují tak, že nabízejí trvalé smlouvy, s pracovní jistotou a penzijními benefity. Především v oblasti péče o seniory je situace akutní, nárůst poptávky koliduje s napjatým trhem práce.

Problémy má i Tokio Disneyland, který nemůže najít dost lidí pro restaurace a obsluhu zábavného parku.

Zatím firmy reagovaly různými způsoby, ale nikoliv zvyšováním mezd. Takže je nepravděpodobné, že by se napětí na trhu práce přelilo do nárůstu inflace. Nepravidelná práce v ekonomice vzrostla z 19 % v roce 1990, kdy praskla japonská bublina až na 37,9 % v roce 2015. Nyní tu ovšem jsou známky stabilizace.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.