Rada EU: ECB nemá mandát na opatření proti špatným úvěrům

Reuters.  Evropská centrální banka nemá mandát na to, aby žádala banky eurozóny, aby si „daly peníze stranou“ kvůli špatným úvěrům. Uvedla to Rada EU ve svém právním rozboru a tím uštědřila ECB další ránu.

ECB chtěla zabránit navršení dalších špatných dluhů nad existující zásobu, která již činí téměř 850 mld. eur. Chtěla představit novou směrnici, včetně dvouleté lhůty na to, aby půjčovatelé zvýšily zajištěny nově klasifikovaných, nezajištěných úvěrů v selhání.

Tento názor je shodný jako u Evropského parlamentu, který se domnívá, že s navrženou směrnicí by ECB překračovala svůj mandát. Tvrdí, že dohlížitel může stanovit závazná kapitálová opatření na zvláštní banky, ale ne na celý bankovní systém.

Země EU obvykle právní názory dodržují, i když závěrečné řešení je politické.

Na schůzce ministrů financí řekl Dijsselbloem, že existuje „všeobecná dohoda“ o přístupu ECB ke špatným úvěrům. Ale italský ministr financí Padoan později nesouhlasil a požádal o delší dobu k tomu, aby banky splnily přísnější požadavky.

Itálie je velmi postižena úvěry v selhání a obává se, že rychlá opatření by mohla banky ohrozit.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.