Severní Korea provedla další vojenský test. Prý „zlomový“

Reuters. Severní Korea oznámila, že úspěšně odzkoušela nové mezikontinentální střely v testech, které představují „průlom“, takže její rakety mohou nyní zasáhout území Spojených států.

Nové testy jsou první od poloviny září, kdy americký prezident Donald Trump zapsal Severní Koreu na list zemí podporujících terorismus a prosadil další sankce.

Země také provedla v září další jaderné pokusy navzdory mezinárodním sankcím, kterým severokorejský režim čelí. Poslední test dosáhl nejvyšší výšky a délky a raketa skončila v moři poblíž Japonska. Severní Korea tvrdí, že její nová raketa dosahuje výšky 4475 km.

Severní Korea se vidí jako „odpovědnou jadernou zemi“, sdělila místní média s tím, že její nukleární zbraně slouží k obraně před „americkými imperialisty a jejich politikou vydírání a jaderné hrozby“.

Rada bezpečnosti OSN se má sejít ještě během středy, aby projednala poslední severokorejské testy.

Prezident USA na poslední testy a možnost, že Severní Korea má k dispozici typ mezikontinentálních raket už reagoval slovy: „Postaráme se o to.“ Telefonicky hovořil s japonským premiérem Šinzó Abem a jihokorejským prezidentem Munem Jae-Inem. Všechny tři země se ujistily o připravenosti bojovat proti severokorejskému nebezpečí.

Trump sdělil, že politiku vůči Severní Koreji nebude měnit. Lídři Japonska a Jižní Koreje na základě dvojstranného rozhovoru po telefonu konstatovali, že jednání Severní Koreje nelze tolerovat.

Rex Tillerson, ministr zahraničí USA řekl, že diplomatické způsoby jednání jsou stále možné a otevřené. Tillerson řekl, že mezinárodní společenství musí udělat další kroky – posílit například námořní bezpečnost, včetně práva zasahovat do námořní dopravy (myšleno Severní Koreje).

Čína už dala najevo, že testy budí velké obavy, ale Peking vyzval všechny strany k opatrnosti. Ruská strana se vyjádřila podobně a apelovala na všechny strany, aby zůstaly klidné.

Skutečné technické paramenty severokorejských raket nejsou zatím dostatečně známy a jsou předmětem dohadů. Jižní Korea oznámila, že hned po severokorejském testu, sama provedla během několika minut po severokorejském testu vlastní vojenské testy střelby raket.

Tento poslední severokorejský test přišel ani ne tři měsíce před Olympijskými hrami, které se konají v Jižní Koreji, jen 80 km od hranice se Severní Korejí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.