Výstup z ruského projektu Sachalin 1 by mohl ohrozit dodržování dohody s OPEC

Aktuálně: Ruský těžební projekt Sachalin 1 by mohl  ohrozit dodržení dohod OPECu o omezení těžby ropu. Sachalin 1 je společným projektem několika nadnárodních firem, včetně firmy ExxonMobil. 

Výstup z ruského projektu Sachalin 1 se má zvýšit na 250 000 barelů za den, a to od ledna příštího roku, informuje agentura Reuters. Moskva by mohla mít problém dodržovat snížení těžby dojednané s OPEC.

Rusko a země OPEC se setkají ve Vídni a budou diskutovat o prodloužení snížení těžby, možná až do konce roku 2018.  Projekt Sachalin 1, který vede Exxon Mobil, nyní produkuje asi 200 000 barelů za den.

Exxon se snaží o povolení, aby mohl zvýšit výstup a dle svého plánu a doufá, že toto povolení dostane.  Moskva prozatím uvádí, že je připravená podpořit prodloužení dohody OPECu.

Jenže ministr za ekonomiku uvedl, že ruská ekonomika je dohodou poškozena, protože omezuje její investice. Za současné dohody Rusko souhlasilo s tím, že sníží výstup o 300 000 barelů za den. Rusko možná bude muset snížit výstup z jiných polí, aby vyrovnalo nárůst výstupu ze Sachalinu 1. Je stále v ruském zájmu dohodu dodržovat, aby ceny ropy nebyly příliš nízké.

ExxonMobil má na Sachalinu 1 30 %, japonské Sodeco 30 %, indická ONGC Videsh 20 %, zbytek má Rosněfť.

Jedním z problémů pro OPEC je rostoucí těžba v USA, která vzrostla od roku 2016 o 15 % na rekordních 9,66 milionů barelů za den.

Vyšší americká těžba ohrožuje dopad snížení OPEC a Ruska a snižuje i jejich tržní podíl.

Také došlo k určitému oživen produkce u Nigérie a Libye, tedy zemí OPEC, které byly ze snížení vyjmuty, a to kvůli politickým a bezpečnostním důvodům. Jejich těžby by mohla vést k tomu, že budou nutné ještě hlubší škrty v produkci.

Nicméně, hlavní cíl dohody byl dosažen. Ceny byly navýšeny. Brent, který spadl na asi 27 dolarů za barel v roce 2016 je zpět nad 60 dolary.

Zatím byla disciplína poměrně dobrá, tedy dokud byly ceny pod 60 dolary za barel. Ale s růstem cen na to země mohou zapomenout a to může znamenat menší dodržování dohody. Když jsou ceny vyšší, tak je disciplína problémová.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.