Bloomberg: Společnost ČEZ utíká z Balkánu na Západ

Přečetli jsme: Skupina ČEZ mění strategii a po sérii neúspěchů odchází z jihovýchodní Evropy a chce se zaměřit na trhy střední a západní Evropy. 

Největší producent energie v postkomunistické Evropské unii odchází z Balkánu, informuje článek Bloombergu o nové strategii české energetické společnosti.

Skupina ČEZ utratila miliony dolarů investic za poslední dekádu v jihovýchodní Evropě a nyní mění svoji strategii následkem příliš mnoha střetů s místními zákonodárci a regulátory.

ČEZ nyní jedná o prodeji své tepelné elektrárny a distribučního byznysu v Bulharsku. V západní Evropě společnost přechází do oblasti větrné energie, topení a dalších aktiv. Soutěžit přitom bude s takovým obrem jako je společnost EON SE nebo Engie SA.

Finanční ředitel ČEZu Martin Novák sdělil v rozhovoru, že společnost mění svoje zaměření, včetně zájmu o zdroje obnovitelné energie a o trhy ve střední a západní Evropě, nikoliv v jihovýchodní Evropě.

Probíhající prodeje v Bulharsku, ke kterým by mělo dojít během několika měsíců, ukončí rychlou expanzi společnosti, kterou provedlo minulé vedení na trzích počínaje Albánii přes Rumunsko a konče Tureckem.

ČEZ vyrábí zatím většinu svojí energie z uhlí a z jaderných zdrojů, ale do roku 2020 počítá s tím, že dožene svoje západní kolegy a zdvojnásobí tak výrobu energie z obnovitelných zdrojů.

Na Balkáně se firmě nedařilo

Strategie ČEZu v jihovýchodní Evropě se začala hroutit na přelomu desetiletí, když došlo k poklesu cen a nacionalisticky zaměřené vlády se obrátily proti zahraničním výrobcům.

ČEZ se rychle dostal do problémů, když Albánie nacionalizovala svoje aktiva, Rumunsko dočasně zrušilo svojí státní podporu větrné energie a Bulharsko opakovaně hrozilo, že společnost zbaví licence, protože si prý účtuje příliš vysoké ceny.

Podle názoru Komerční banky neutrží ČEZ z prodeje svých bulharských aktiv více než 9 miliard korun. To je mnohem méně než v roce 2004 ČEZ zaplatila. Tehdy šlo o 17,5 miliardy korun. Během posledních 12 let ČEZ získala v Bulharsku asi 7 miliard v dividendách.

ČEZ o prodeji stále vyjednává. Česká společnost také vlastní 50% podíl v turecké společnosti Akcez Enerji Yatirimlari As, která zásobuje asi 3,4 miliony lidí v severním Turecku. I tento podíl je k prodeji.

Souběžně s tím společnost ČEZ nakoupila 35 megawattovou větrnou kapacitu v Německu, větrné farmy ve Francii, kde plánuje zvýšit kapacitu na 100 megawattů. Vyhrála také tendery na topení polských, slovenských a českých měst.

Tento obrat ve strategii společnosti reaguje na požadavek Evropské unie zvýšit energii získanou z obnovitelných zdrojů na 30 % k roku 2030.

Podle analytika banky FIO Jana Rašky je jasné, že ČEZ chce utéct z Balkánu na Západ, který má mnohem předvídatelnější regulační prostředí, ale to nebude podle analytika jednoduché. Je tu totiž už teď tvrdá konkurence.

Poznámka redakce: Připomínáme, že majoritním vlastníkem skupiny ČEZ je český stát.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Michal Reiter – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17782469

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.