Glyfosát, prostředek zničení důvěry pro velkou koalici v Německu?

Přečetli jsme:  Povolení glyfosátů německou vládou nazdvihlo ze židle řadu německých sociálních demokratů. Stane se tento problém překážkou pro jejich vládní spolupráci?

Porušení důvěry – německá sociální demokracie se rozčiluje kvůli souhlasu spolkové vlád s dalším používáním glyfosátu. Stalo se to zrovna ve chvíli, kdy SPD hledá svůj postoj k velké koalici. A samozřejmě se ta sociální demokraté ptají: co věděla Angela Merkelová?

Možná to je jen nešťastná náhoda, ale zrovna, kdy se neochotně diskutuje o velké koalici, zasadil se ministr zemědělství Schmidt z CSU o to, aby navzdory dohodám ve vládě jeho zástupce v Bruselu hlasoval pro prodloužení používání sporného herbicidu glyfosátu. Navzdory tomu, že ministryně pro životní prostředí z SPD byla jasně proti.

A v SPD to pění. Nahlesová, která předsedá frakci, hovoří o „zásadním porušení důvěry.“ A jiní sociální demokraté hovoří o „ráně pod pás.“

Zdůrazňují, že Schmidtovo chování nebylo dohodnuto. Zásadní otázka je: jak se na tom podílela kancléřka?

Jenže jsou tu pořád „odpovědní sociální demokraté“, řídící se dle hesla, nejprve země, pak strana.

Na druhou stranu může právě glyfosát dát možnost sociální demokracii nechat připomenout témata ze sociální oblasti. A očekávat od Unie jasný signál.

Strany nyní přemýšlejí o tom, co požadovat, na čem trvat, co odmítnout. Merkelová spíše hovoří o tématech „velké naléhavosti“, jako je nedostatek bytů, špatná doprava v okrajových oblastech, zajištění škol a lékařské péče.

Hodně bodů je zatím vágních. Předseda sociálních demokratů Schulz říká, že základem pro nové rozhovory je program SPD, koneckonců kancléřka říká o programu CDU totéž.

A není jasné, jestli budou a kdy sondovací rozhovory a kdy koaliční jednání? Ve čtvrtek se odehraje důležité jednání u prezidenta. Grémium SPD se bude radit o prvních jednáních a hned 7. prosince je sjezd strany.

Prý se nebude týdny mávat z balkonu jako u Jamajky. Ale zdá se být jasné, že „pod stromeček“ se koalice ani nenadělí a rozhovory budou potřebovat čas. Koneckonců nějaká vláda zatím je.

Merkelová ovšem požaduje stabilitu, nechce menšinovou vládu. Merkelová „nabízí“ vážné rozhovory a zároveň apeluje na státotvornost strany a její zodpovědnost. Ukazuje na problémy a na návrhy francouzského prezidenta.

Schulz se nicméně varianty podpory menšinové vládě zatím vzdát nechce.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.