Masová propouštění navzdory ziskům. Kde je zodpovědnost?

Přečetli jsme: Jak je v Německu reflektována otázka masových propouštění z práce ve firmách, které jinak vykazují zisky?

Uzavření místního závodu a k tomu masové propouštění. Znepokojuje to nejen ty postižené, ale rozpoutalo to v Německu i debatu o společenské odpovědnosti firem, komentuje situaci v Německu novinářka Ulla Fiebigová. 

Hospodářství se daří dobře, rekordní zisky, ale zároveň velké firmy oznamují obrovská propouštění. Jak je toto možné?

Nejen Siemens chce zavřít mnoho závodů, a tím v Německu propustit více než 3 000 lidí, také forma Osram chce propustit v Augsburgu 700 lidí. A fúze Thyssenkrupp a Tata by mohla vést k propuštění až 4 000 lidí.

Top manažeři by snad měli vědět, co dělají a do jaké těžké situace se dostávají jejich pracovníci. Ale tohoto tvrdého kurzu se míní držet. Prý se tím reaguje na globalizaci, na konkurenci z Asie, na strukturální změnu a musí se také přizpůsobit politickým rozhodnutím jako byla tzv. Energiewende. To jsou důvody, které tyto koncerny uvádějí.

Sociálně tržní hospodářství je minulost

Koncept sociálně tržního hospodářství se tedy zdá být včerejškem. Jde jen o rentabilitu a o její maximalizaci. Změnit to bude těžké, neboť už při vzdělávání se manažeři učili, že takto je to správně. Je potřeba, říká ekonom Ulrich Thielemann, změnit kulturu, etické body musejí mít v pochybnostech přednost. Thielemann požaduje „sesazení zisku z trůnu.“

Především oznámené uzavření závodů Siemensu ve východním Německu vyvolalo u veřejnosti pozdvižení. Jak může taková firma odejít ze strukturálně slabého regionu?

IG Metall z východního Saska připomíná to, co ještě nedávno říkal šéf firmy – jak se lidé musí zapojit do regionu a jak je potřeba jim dát perspektivu. Konec závodu v Görlitzu – to bude smrt celého regionu, říká Jan Otto z IG Metall.

Je možné, říká malá podnikatelka Tina Trinkwalderová , že zodpovědnost a hesla jako „blíže k lidem“ se dají uskutečňovat spíše ve středním závodu, než ve velkém koncernu. Ale přeci to není žádný bianco šek, aby si dělali manažeři, co chtějí, a sloužili jen svým akcionářům a nikomu jinému, pohoršuje se malá živnostnice.

Ona sama hovoří o „lidském zisku“, o ten jí jde, ne o ten monetární. A proč to nedělají ostatní? Proč tím se nedají vydělat ty obrovské prachy, uzavírá Trinkwalderová.

Plány Siemensu už se staly i tématem ve Spolkovém sněmu. Předseda sociální demokracie Martin Schulz už vytknul firmě „nezodpovědný management.“

I další už Siemensu připomněli, že kromě odpovědnosti za akcie a dividendy má také nějakou za spolupracovníky a za místo. Ale výtky Schulze si Siemens nechtěl nechat líbit.

Kaeser ze Siemensu už odpověděl, že nejenže hospodářství musí aktivně čelit strukturálním problémům, ale je to také otázka politického vedení země. Tím ukázal na politiky, kteří si prý také neplní své „úkoly.“

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.