Janet Yellenová varuje před rostoucím americkým veřejným dluhem

Zpráva dne: Předsedkyně americké centrální banky FED Janet Yellenová uvedla, že americký dluh a jeho výše je důvodem ke špatnému spánku a ohrožuje hospodářské vyhlídky země. Yellenová také mluvila o problému rostoucí daňové nerovnosti, a to v souvislosti s reformou Donalda Trumpa.

Předsedkyně amerického FEDu uvedla, že rostoucí veřejný dluh USA by měl lidi budit ze spaní. Yellenová varovala na debatě Kongresu o daňových škrtech, které by dále mohly zvýšit americký deficit.

Yellenová pro zákonodárce také zdůraznila řadu znepokojivých dlouhodobých trendů, které zastiňují americký výhled ekonomiky a potřebovaly by akci z Kongresu – patří mezi ně rostoucí veřejný dluh, slabá produktivita, rostoucí příjmová nerovnost i nerovnost v bohatství. Yellenová zdůraznila, že se obává o udržitelnost trajektorie amerického dluhu.

Deficitní výhled by podle odcházející guvernérky měl být otázkou „velmi vážného znepokojení.“ Yellenová ze své funkce odejde na začátku příštího roku.

I konzervativní republikánský senátor Corker vyjádřil obavy o dopadech na deficit vzhledem k návrhu zákona zahrnujícího masivní snížení daní. Kromě výše dluhu a neustále tendence jeho růstu, Yellenová také vyzvala zákonodárce, aby uvažovali o rovnosti co se daní týká. Zdůraznila přitom rostoucí nerovnost.

Uvedla, že v zemi existuje znepokojivý trend směrem k větší příjmové nerovnosti s tím, že pokud se příjme posouvá k bohatším skupinám, pak to může ohrozit růst.

Demokraté na plán republikánů útočí, tvrdí, že je jen pro bohaté Američany, i když republikáni argumentují, že pomůže střední třídě.

Republikáni snížení daní firem obhajují, protože se domnívají, že to zvedne investice a tím také posílí americké mzdy.

Yellenová k tomu ale uvedla, že vazba mezi daňovými sazbami a investicemi firem z ekonomických studií není jasná. Podle empirických informací a podle jejího názoru není možné vyvozovat tak silné závěry.

Ona sama zdůraznila investice do vzdělávání, infrastruktury a inovací. Uvedla, že velmi pomalý růst produktivity je bariérou pro budoucí výhled USA, protože potlačuje vyšší růst reálných mezd.

Kongres by měl implementovat politiky, které se orientují na delší výhled, oživení po recesi bylo „zklamáním svou pomalostí.“

Závěrem Yellenová uvedla, že postupné nárůsty v krátkodobých úrokových sazbách budou nutné k udržení zdravého trhu práce a stabilizaci inflace. Je možné, zopakovala také, že současná nízká inflace může znamenat i „něco trvalejšího.“ FED musí pokračovat s postupným zvyšováním úrokové sazby, protože ekonomika by se neměla přehřívat. Yellenová varovala i před vytvořením podmínek pro cyklus vzestupu a pádu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.