OPEC: Snížení těžby bude dál pokračovat

Financial Times.  Dohoda o snížení těžby bude prodloužena na rok 2018. OPEC uvedl, že je potřeba udělat více, aby se snížily zásoby a podpořily ceny nad 60 dolarů za barel. Saúdsko-arabský ministr energetiky uvedl, že OPEC, Rusko a další producenti reprezentují téměř 60 % globální produkce a že jsou „v perfektivní shodě“ o snížení výstupu o 1,8 milion barelů za den.

A komentáře říkaly, že „když něco funguje, tak se to neopouští.“

Otázkou zůstával postoj Ruska, protože ruské ropné firmy uvedly, že mohou ztratit v konkurenci v americkou břidlicí, která je podpořená oživením cen o 30 %.  

Nicméně ministři OPEC věřili tomu, že Rusko podpoří snížení těžby i v celém příštím roce. Jak Rusko, tak Saúdská Arábie se rovná více než pětině globálních dodávek, neboli více než dvacet milionů barelů za den.

Ministři OPEC přímo neuvedli cenu, ale dali najevo, že cena nad 60 dolarů za barel jim vyhovuje.

Zdá se, že OPEC a spojenci sázejí na to, že růst břidlic v USA nakonec nebude tak silný. Doufají v tom, že část předpovědí o nárůstu břidlic se neuskuteční. Nad dalším vývojem mladého odvětví břidlic je stále hodně otazníků a není tak jasné, kam bude trh směřovat a zda OPEC nakonec bude muset obětovat tržní podíl.

OPEC věří v dynamický nárůst poptávky, okolo 1,5 milionů barelů za den, a to podle nich samotná břidlice nezvládne.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.