Předsedou euroskupiny může být portugalský ministr financí

Financial Times.  Portugalský ministr financí se stává favoritem pro funkci předsedy euroskupiny poté, co ho podpořili nejvyšší představitelé EU.

Představitelé Itálie, Portugalska, Francie a Německa se sešli, aby prodiskutovali perspektivní kandidáty na místo šéfy ministrů financí eurozóny. Kandidatura Mário Centena měla přednost před italským ministrem financí Pier Carlo Padoanem, který se také dostal do užšího výběru. Oba dva přitom patří ke středolevicovým stranám.

Ale Padoanovy šance byly utlumeny tím, že jeho země bude mít na jaře volby, přičemž může ztratit svou pozici ministra financí.

Tajnou volbou se rozhodně o nástupci Jeroena Dijsselbloema. Zřejmě pozici získá něco ze středolevého spektra poté, co se dominantní středopravice rozhodla nepostavit kandidáta.

Kandidaturu zvažuje také slovenský ministr financí Peter Kažimir, přidat se mohou i ministři z Lucemburska a Lotyška.

Portugalský ministr financí je členem socialistické vlády, která je u moci od roku 2015 a která vede zemi k pozoruhodnému oživení. Lisabon získal zpět svůj investiční rating a snížil rozpočtový deficit na nejnižší úroveň za 40 let.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.