Rakousko: Poločas vyjednávání o nové vládě

Aktuálně: Jaký pokrok dosáhlo vyjednávání o vládě v sousedním Rakousku? Kde oba partneři, lidovci a Svobodní, dokázali najít shodu a kde zatím nikoliv?

Lidovci a Svobodní našli v mnoha bodech shodu, ale stále je tu dost sporných bodů. 12. prosince by měla už být hotova nová rakouská vláda. Co bylo zatím dohodnuto u našich sousedů?

Podle rakouského deníku Der Standard shoda existuje u vzdělávání, nový balíček pro školy a školky bude obsahovat i pedagogický zákon a vzdělávací povinnost. Není jasná oblast vysokého školství. Školné ale Svobodní odmítají.

Digitalizace dostane zelenou, nová vláda bude chtít také zdanit digitální koncerny tak, aby platily daně v Rakousku.

Je dohoda o odměnách policistů v podobě nového zákona. Vyjednavači se také shodli na zpřísnění podmínek azylu. Místo peněžních dávek budou dávky materiální. Ale kapesné pro uchazeče o azyl zůstane. A uznaní uprchlíci mohou žádat o státní občanství až po deseti letech.

Snížení sociálního pojištění chtějí také obě strany. Měla by vzniknout pojišťovna zvlášť pro samostatně výdělečně činné a pro zemědělce, do níž by se zahrnulo i úrazové pojištění.

Sporný bod je povinné členství komorách, které chtějí Svobodní zrušit, ale lidovci se ho drží. Ještě se o tom nijak konkrétně nehovořilo. Spor je rovněž u zákazu kouření, lidovci ho chtějí udržet, svobodní chtějí celkový zákaz v gastronomii odstranit.

V případě otázky přímé demokracie je na stole změna úpravy pro referenda, ale u detailů zatím není shoda. V oblasti spravedlnosti se mají zvýšit tresty za násilné a sexuální trestné činy.

A co se daní týká, tam je cílem snížit daňovou kvótu na 40 % HDP. Detaily ale nejsou zatím známy.

Ilustrační obrázek: Autor – Thomas Wolf, www.foto-tw.de, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33579211

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.