Summit EU-Afrika: Lepší pracovní příležitosti jako klíčové téma

ARD Tagesschau.  Summit EU a afrických zemí byl zahájen společným rozhořčením kvůli uprchlíkům v Libyi, kteří jsou prodáváni jako otroci. Ale pak už byl s jednotou konec. Protože jak zajistit stabilní budoucnost pro Afriku, v tom jsme teprve na začátku.

Panuje tedy jednota o tom, že je potřeba ukončit takové praktiky v Libyi. Ale vše ostatní na summitu bylo obtížné. V průběhu summitu byla jasná zpoždění. A není jasné, jak dopadne závěrečná deklarace.

Prezident Pobřeží slonoviny uhodil hřebíček na hlavičku, když uvedl, že více než 60 % obyvatel Afriky je mladších 25 let. A to je šance. Jenže je to také riziko, když těmto mladým lidem nedáme vzdělání pracovní místa a naději. Ve dvou větách tak bylo uvedeno to, co zároveň znepokojuje Africkou unii a EU.

Angela Merkelová uvedla, že sebevědomá mládež nebude váhat s tím, sdělit své vládě to, co se dozví díky digitalizaci. Takže i dobré vedení vlády patří k řešení problému, jinak zde budou velké, vážné problémy.

Znělo to tak, jako kdyby kancléřka měla dojem, že musí svým africkým kolegům vysvětlit, že korupce, špatné možnosti vzdělávání a práce mohou mít pro ně samotné konkrétní dopady. A také pověřenec pro otázky spjaté s Afrikou uvedl, že jde o „pracovní místa, pracovní místa a pracovní místa. Tedy o perspektivu pro mladé lidi.

Jenže je otázkou, jak tento cíl realizovat. Jean-Claude Juncker zdůraznil nutnost podpory investic. Uvedl, že byl vytvořen plán investic do Afriky, mohlo by být mobilizováno až 44 miliard do roku 2020, především v Africe. Navrhuje, aby se investovalo do obnovitelných zdrojů. Juncker ovšem upozornil, že EU nediktuje a že rozhodne sama Afrika.

Ze strany EU to tedy zní tak, jako kdyby se spolupráce soustředila především na podporu investic ze soukromého sektoru do Afriky. Ale mnoho afrických států by raději viděly více klasické rozvojové spolupráce s financování státních programů. A teprve se na summitu uvidí, kolik jednoty v této otázce ještě nastane.

Co se Německa týká, pak Merkelová ukázala připravenost v bilaterálních dohodách s jednotlivými státy otevřít pro migranty legální cesty, například pro obory, kde Německu chybí pracovní síla. Pak by migranti mohli dostat pracovní povolení.

Ale to byl pohled Merkelové z německého úhlu, nikoliv celoevropského. Zda bude mezi Afrikou unií a EU shoda v oblasti migrace, se teprve ukáže.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.