USA se snaží zamítnout Číně status tržní ekonomiky ve Světové obchodní organizaci

Financial Times.  Trumpova administrativa je proti tomu, aby byla Čína uznána za „tržní ekonomiku“ ve Světové obchodní organizaci. Uvádí jednak právní problémy a jednak známky toho, že země se za prezidenta Si vyvíjí opačným směrem. Napsaly o tom noviny Financial Times

Pokud by Čína získala status tržní ekonomiky, pak by bylo pro USA obtížnější proti ní používat antidumpingové nástroje.

USA odmítá argument, že by Čína měla být po 15 letech ve WTO automaticky považována za tržní ekonomiku, když čelila od ostatních členů případům antidumpingu. Američtí představitelé říkají, že jejich názor je sdílen také EU a dalšími zeměmi, například Kanadou či Japonskem. Je možné, že čínský případ proti EU ilustruje určité obavy USA ohledně samotné WTO a systému řešení sporů.

A hlavní obavou je, že WTO si neumí poradit s příkazovým typem ekonomiky jako je Čína. Zde USA odkazují na plán prezidenta Si – Made in China 2025 – v němž zakotvují přání vést svět v určitých strategických odvětvích, ale také širokou roli státem vlastněných firem v ekonomice.

Trump tedy vidí současné odmítnutí statutu Číně i jako test funkčnosti systému sporů ve WTO. Trump dokonce obvinil WTO, že se snaží sabotovat systém.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.