Macron při jednání s iráckými Kurdy volal po demilitarizaci Iráku

Reuters. Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval při setkání s kurdskými lídry Iráku k rozpuštění všech vojenských milicí a k celkové demilitarizaci země. Macron řekl, že je důležité, aby došlo k demilitarizaci a k rozpuštění konkrétně Lidových mobilizačních sil, které v Iráku podporuje Írán.

Kurdská regionální vláda obviňuje tyto šíitské jednotky z násilí vůči Kurdům v etnicky smíšených regionech země. Vláda premiéra Hajdera al Abádího to odmítá a slibuje, že v případě, že to bude prokázáno, budou takové zločiny potrestány.

Macron se sešel poprvé od kurdského referenda 2ř. září s lídry iráckých Kurdů premiérem Načirvanem Barzáním a jeho zástupcem Kubádem Talabaním v Paříži.

Francouzský prezident podpořil konstruktivní dialog mezi centrální vládou a kurdským regionem, který je semi-autonomní.

Referendum v iráckém Kurdistánu nezískalo podporu západních velmocí a Irák ho považuje za neústavní.

Irácká armáda pak obsadila město Kirkuk, které kontrolovali Kurdové a další oblasti, o které vláda a Kurdi vedli spory. V důsledku dlouholetý vůdce iráckých Kurdů Masud Barzání rezignoval a místo přenechal svému synovci.

Nerčirvan Barzání v Paříži řekl, že vidí Francii jako zemi, která přispěje k ukončení sporu mezi Kurdy a centrální vládou. Sdělil také, že otázka referenda je pro jeho vládu neaktuální.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.