Může bitcoin nahradit americký dolar?

Přečetli jsme: Jaká je souvislost mezi teorii peněz a bitcoinem a může tato kryptoměna nahradit americký dolar?

Perry Mehrling píše pro alternativní ekonomický web INET o bitcoinu v článku Finanční globalizace a kryptoměnová nespokojenost.

Mehrling píše o tom, že návrhy o monetární reformě, ať už umírněné či radikální, jsou vždy a všude kryty určitou teorií peněz.

Není shoda mezi řekněme technologickým a právním přístupem. Zástupci technologické sféry se domnívají, že oni vytvářejí formu peněz, která je důvěryhodnější než ta, kterou vydávají suverénní státy. A to proto, že pravidla vytváření peněz omezují emisi na fixní a konečné množství. Vzácnost a důvěra v to, že vzácnost se dále udrží, má podporovat hodnotu peněz dneska.

A co je důležité, tak tato důvěra nemůže být vázána na státem vydávané peníze, naopak státy jsou viděny jako zneuživatelé vydávání peněz k vlastním účelům. Kryptoměna je digitální zlato, zatímco fiat peníze jsou jen papír, který podléhá nadměrné emisi, a tedy i ztrátě hodnoty.

Z tohoto pohledu, jsou současní držitelé a uživatelé kryptoměny jen počátečními nadšenci. Jakmile si každý uvědomí nadřazenost kryptoměn, všichni budou chtít přejít právě na ně a hodnota fiat měny zkolabuje. A fluktuující výhled na tento přechod je nyní možno vidět na fluktuujícím kurzu mezi kryptoměnou a fiat měnou. Jsou také vidět rozdíly mezi perspektivami jednotlivých kryptoměn. Takže podle tohoto přístupu kryptoměna bude budoucí globální měnou, nahradí dolar. Lidé, kteří se dostali do facebooku na začátku, jsou multimilionáři, ti, kteří se brzy vrhnuli na budoucí globální kryptoměnu, budou také. Ale která to bude?

Strach z úvěru

Fascinující věc, která se týká pohledu na svět technologů, je hluboké podezření, snad i strach, vůči úvěru v jakékoliv podobě. Uvědomují si do velké míry, jak vypadá moderní společnost jako web spojených a překrývajících se slibů zaplatit, a vůbec se jim to nelíbí.

Fiat peníze jsou nedůvěryhodné, tj. i sliby, že zaplatím ve fiat penězích, jsou nedůvěryhodné. Vlastně se může vytvořit kryptoměna na bázi peer-to -peer, tj. systém, v němž jsou slíbené platby automaticky realizovány, systém založen na vlastním jmění, spíše než na dluhu. Vlastně je to určitá varianta 100 % rezerv, které navrhoval Henry Simons. Simons tímto návrhem reagoval na Velkou depresi. Současní vyznavači kryptoměn reagovali na aktuální globální finanční krizi.

Mehrling dále píše, že on sám se na toto všechno dívá přes peněžní systém, v němž jsou v centru zájmy banky, peníze nejsou nic jiného než nejvyšší forma úvěru. Tento pohled není moc filozoficky ideální, ale zato dává smysl ve fungování světa tak, jak skutečně existuje. V tomto světě je platební systém vlastně úvěrový systém, v němž sliby zaplatit jsou vyřízeny jen díky minimálnímu využití peněz. A ceny vznikají z aktivity dealerů, kteří hledají zisky a kteří absorbují fluktuace poptávky a nabídky tím, že nadbytek berou na sebe, spoléhají na úvěrové trhy, aby fluktuace ufinancovaly. Je možné si představit, že řada těchto aktivit se zautomatizuje, a že se může v tomto ohledu prosadit technologie blockchain. Ale nelze si představit eliminaci úvěru. Úvěr není vada, to je znak.

Je tedy potřeba věnovat pozornost místu, kde trhy mění jednu kryptoměnu v druhou, a obzvláště k místu, kde se kryptoměna mění ve fiat peníze. Někdo, nebo něco tyto trhy tvoří a tím, že to dělá, mění bilanci tím, jak se hledá zisk.

Kryptofanoušci se obávají úvěru, ale Mehrling se domnívá, že brzy zjistí, že úvěr je znak, ne chyba v systému a že budou muset znovu prozkoumat teorii implicitních peněz, která je základem jejich kódování. Technologičtí optimisté měli pocit, že se nemůžou naučit nic z existujícího finančního systému, jelikož oni jsou tu proto, aby ho nahradili něčím lepším.

Ale z pohledu peněz, to, co skutečně narušuje, je instituce úvěru, což je to, proč se toho obávají kryptofanoušci a také někteří z nás. Odpovědí není zrušit úvěr, ale řídit ho.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.