Republikánský návrh je největší zvýšení daní v americké historii

Přečetli jsme: Nový republikánský zákon o snížení daní v USA ve skutečnosti sníží daně nejbohatším, zvýší daně těm s menšími výdělky a odstraní dotace obcím.

Americký novinář Ryan Grim píše pro americký deník The Intercept o tom, co skutečně způsobí republikánská razantní změna v daňové soustavě USA.

Návrh, který procházel Kongresem, byl spojen s tím, že se jedná o daňové snížení ve výši 1,5 bilionu dolarů. A svým způsobem je to pravda: v čistém vyjádření jde o snížení objemu vybraných daní pro federální úroveň o 1,5 bilionu za deset let.

Jenže toto číslo zakrývá rozsah a opovážlivost, se kterou republikáni míří na restrukturalizaci ekonomiky. Protože okamžitě se stane to, že návrh vezme obrovskou část z příjmů jednotlivých států a místní úrovně, která není započítána do celkového čísla. Takže šířeji: návrhy zákona sníží daně o 6 bilionů za deset let.

Snížení daní pro bohaté

Republikáni plán podpořili, protože sice sníží daně o 1,5 bilionu dolarů, ale také zvedne daně o 4,5 bilionu dolarů jinde. Klíčová otázka tedy je, kdo dostane to snížení, a komu se daně zvýší. Jednoduše řečeno, snížení daní jde za bohatými, zvýšení za všemi ostatními.

Takže ten návrh zákon by měl být správně pojmenován: jde o největší snížení daní a zároveň o největší zvýšení daní v americké historii, míní dále Grim. 

Republikáni celé roky obviňovali Affordabe Care Act (dostupná zdravotní péče) jako největší zvýšení daní v americké historii, ale ignorovali, že zvýšení daní bylo vykompenzováno dotaci pro pokrytí zdravotní péče. V tomto ohledu byla ACA podstatný transfer bohatství od horních vrstev ke středním a chudším. Proto to republikáni tak nesnášeli. Jenže za deset let se vybralo méně než jeden bilion dolarů na zaplacení toho všeho. To, co vedlo k nepopularitě, je spíše „lakota“ systému, protože odpočitatelné položky byly příliš vysoké. Jenže, to, co republikáni představili jako historické zvýšení daní je jen JEDNA PĚTINA daňového zvýšení nového, republikánského zákona.

Tax Policy Center odhadlo, že 80 % prospěchu z daňového návrhu půjde za horním jedním procentem. Ti se mohou těšit na:

1,5 bilionu dolarů je snížení korporátních daní. Grim uvádí, že tento plán spíš nacpe kapsy vrcholových manažerů, než aby tyto uvolněné zdroje byly investovány či aby bylo pracovníkům přidáno.

Alternativní minimální daň, kterou platí téměř výlučně jen bohatí, byla zrušena. To je dárek za 700 mld. dolarů.

150 mld. dolarů jde na daň z nemovitostí, která už nyní vyjímá 11 milionů ze zděděné nemovitosti, takže střední třída opravdu neplatí. Zrušení se tedy bude týkat tak malého množství lidí, že by se dali vyjmenovat.

Více než 200 mld. škrtů jde na opatření, které povoluje odpočtení dividend ze zahraničních výdělků.

Asi 600 mld. jde na snížení daní takových firem, které nejsou založeny jako korporace, mohou to být právnické firmy, doktoři atd. kteří z toho budou mít prospěch. Střední a nižší třída se v těchto oborech nepohybuje.

Zvedá se také daňový práh, takže i bohatší lidé si mohou nárokovat úlevy. A to je dalších 200 mld. dolarů pro bohaté.

Daně u fyzických osob a rodin jsou sníženy o jeden bilion dolarů. I obyčejní lidé zaznamenají určité snížení – ale ne moc. NYT upozornil, že ti, kteří vydělávají 40-50 000 ročně zažijí do roku 2027 zvýšení daní o 5,3 mld. v daních. A kam tyhle peníze půjdou? No, ti, kteří vydělávají více než milion zjistí, že jejich daně se snížily o 5,8 mld. za rok.

Celý tenhle seznam znamená, že pro ty velmi bohaté přichází snížení daní ve výši 5 bilionů dolarů.

Poslední část zákona, tedy zdvojnásobení základní odpočitatelné položky, prospěje širokým vrstvám populace. Jenže pak ty peníze budou chybět u států, měst a obcí.

Takže Obamacare byl transfer do bohatých k těch chudším, tento návrh je přesně opačný.

Kde budou peníze chybět?

300 mld. dolarů bude vybráno, protože se dovolí firmám, které uložily své zisk v zahraničí, aby je repatriovaly za nižší sazbu. Jenže, domnívá se Grim, tyhle peníze půjdou na dividendy a na zpětný odkup akcií – počítá se to ovšem do kolonky zvýšení daní. A pak republikáni mohou dát 300 mld. dolarů na druhé straně účetnictví. Roztomilé, jak to funguje.

Pak  návrh zákona obsahuje výběr daní 1,6 bilionu tím, že se ruší osobní odečet, který každý dostává na daňovém přiznání. Jenže, když se zruší každému, je to dosti regresivní, protože stejný benefit dostane Kushner, ale lidé, kteří vydělávají mnohem méně než on, budou postiženi mnohem víc.

Dalších 1,3 bilionu se vybere tak, že se ruší odpočty pro místní daně, úroky u hypotéky, příspěvky na charitu, úroky na studentské půjčky, zdravotnické výdaje, zkrátka většina toho, co se týká střední třídy.

Ona totiž sleva pro státy a obce je vlastně dotace pro jejich místní výdaje – pro školy, silnice a policii. Když se toto odstraní, pak budou mít problémy, takže se dá očekávat, že se budou propouštět učitelé, a tím se zaplatí snížení daní bohatým. Jenže to se děje na místní úrovni, takže se to nepočítá do analýzy CBO, nebo do společné komise k daňovým analýzám.

No a samozřejmě, plán dodá 1,5 bilionu dolarů k dluhu během deseti let.

Paul Ryan návrh hájil s tím, že průměrné snížení pro středně-příjmovou rodinu bude přes 1 000 dolarů. Naproti tomu zazněl i názor, že budou ti, kteří ztratí a ti, kteří získají, firmy získají, lidé s velkými majetky získají a mohou předat dědicům, lidé s vysokými příjmy získají.


Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.