Většina v Rakousku vidí islámskou paralelní společnost

Aktuálně: Pravidelný výzkum veřejného mínění v sousedním Rakousku ukazuje na to, že společnost je polarizovaná při nahlížení vztahu mezi muslimy a nemuslimy a že tu jsou požadavky na jejich integraci a otázky bezpečnosti. 

Nálada Rakušanů vůči spolužití s přistěhovalci se zhoršila, píše deník Kurier o integraci na základě pravidelného výzkumu veřejného mínění. 

Obzvláště kriticky je v Rakousku nazírán vztah mezi muslimy a nemuslimy. Ukázalo to pravidelné dotazování Rakouského integračního fondu. Asi polovina uvedla, se spolužití je pozitivní, ale druhá ho ohodnotila jak negativní. Ukázalo se lehké zhoršení především u oceňování spolužití muslimů a nemuslimů. Tři čtvrtiny hovoří o existenci paralelní společnosti, a ta je spojována především s muslimskými skupinami.

Postoj k islámu je v Rakousku diferencovaný. Tři čtvrtiny nesouhlasí s výrokem, že islám patří k Rakousku. Ale zároveň tři čtvrtiny uvedly, že islám orientovaný na evropské hodnoty je částí Evropy. Osm z deseti dotazovaných si přeje přísnější kontrolu mešit a také přísnější kontrolu možného zahraničního financování a 84 % z respondentů si přeje přísnější kontrolu islámských školek.

72 % se vyslovilo pro povinné kurzy plavání, bez ohledu na náboženské důvody, 88 % pro povinný druhý rok školky při špatných znalostech němčiny a 86 % pro přísnější kontrolu znalosti němčiny u personálu školek.

46 % dotazovaných uvedlo, že jejich osobní pocit bezpečí se kvůli uprchlíkům zhoršil. Tento podíl lehce klesl.

Aktuální studie amerického Pew Research Centre ukázala vývoj podílu muslimů na populaci v Evropě a Rakousku. Podle různých scénářů může podíl muslimů v Rakousku dosáhnout 9-20 % a to do roku 2050.

Tato čísla potvrzuje víceméně i domácí vídeňská studie. Je tedy jasné, že integrace muslimů v Rakousku má velký význam.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.