Neuspořádaný Brexit povede k radikální vládě Labouristické strany

Přečetli jsme: Špatný Brexit povede k posílení Corbynových labouristů, kteří představují díky svému radikalismu nebezpečí pro londýnskou City a britský průmysl, míní komentátor britských novin.

Hugo Dixon píše pro Financial Times o tom, že kdyby byl Corbyn zvolen velkou většinou, bylo by to špatné pro londýnskou City a pro průmysl.

Článek přinášíme, abychom ukázali, jaké reakce vzbuzují Corbynovy návrhy pro současný britský establishment v kontextu probíhajícího Brexitu .

Analytici Morgan Stanley uvedli, že labouristická vláda by mohla znamenat „větší riziko“ pro britskou ekonomiku než Brexit. A mnoho z těch, kteří pracují v London City s tím souhlasí. Jiní jdou ještě dál a tvrdí, že nebudou bojovat proti Brexitu, protože ten by dostal Jeremy Corbyna do Downing Street.

A odpověď předsedy Labouristů tento pohled posílí, píše Dixon. Corbyn řekl, že když bankéři jako Morgan Stanley říkají, že jsme hrozba, mají pravdu. Příští labouristická vláda je hrozbou pro poškozující a selhavší systém, který pracuje jen pro několik málo vyvolených.

Británie nemá na výběr mezi Corbynem a Brexitem

Ale každý, pokračuje Dixon, kdo si myslí, že má Británie na výběr mezi Brexitem a Corbynem, se mýlí. Jakýkoliv Brexit povede pravděpodobně k labouristické vládě – a škodlivý odchod vyústí ve škodlivou formu corbynismu. Umírněná labouristická vláda by byla pro Británii dobrá.

Samozřejmě tu jsou velké otázky, jak by Corbyn zaplatil své sliby. Ale Británie zoufale potřebuje spravedlivější společnost. Velké části země byly z let rozkvětu vynechány, mnoho komunit žije v chudobě. Pokud tato rozdělení nenapravíme, pak nespokojenost, která pomohla hlasovat k odchodu, bude úrodnou půdou pro novou formu populismu.

Ale jestliže Británie odejde z EU bez jakékoliv dohody – jak Theresa Mayová děsila dle hesla „žádná dohoda je lepší než špatná dohoda“ – pak se Labour může dostat k moci s obrovskou většinou. A taková vláda by do umírněné měla daleko.

I současná politika premiérky Mayové, která dělá vše pro to, aby dohoda byla, může dovést Corbyna do Downing street, míní autor. A to proto, že premiérka chce přechodné období jen dvouleté. Jaká je ovšem šance mít v tak krátké době dohodu o volném obchodu s EU. Ekonomika by v roce 2021 začala padat – jen rok před všeobecnými volbami. A to by bylo jak vybalit před Labour červený koberec.

Za takových okolností by Corbyn nemusel naslouchat umírněným ve straně. A ani právo EU by ho nezadrželo. I když v předchozím manifestu Labour není nic, co by bylo proti právu EU, je zde určitý extrémní potenciál pro politiky, když Británie z EU odejde.

Špatný Brexit poškodí ekonomiku

Špatný Brexit poškodí ekonomiku a zničí veřejné finance. Odpovědná vláda pak musí utáhnout opasky, zatímco Bank of England by musela zdvihnout úrokové sazby, aby zabránila útokům na libru a inflaci. Ale copak by to Corbynova vláda, která využila nespokojenosti s politikou austerity (tj. škrtů), udělala? Spíše by odebrala Bank of England nezávislost a dala ji příkaz tisknout peníze.

Za Toryů se stovky miliard liber utratily za kvantitativní uvolňování pro investory, řekl by Corbyn. A proč by tedy nyní neměly být stejné investice do bytů, nemocnic, či škol pro lidi? A jestliže je potřeba mít vyrovnaný rozpočet, proč pak nezavést drsné daně z bohatství?

Takový scénář je možný jen tehdy, když proběhne špatný Brexit. Bohužel, vzhledem k plánu Toryů, píše Dixon, stáhnout se z jednotného rozsáhlého trhu EU, míříme k destruktivnímu Brexitu.

Naopak, kdybychom Brexit zastavili, pak by žádná labouristická vláda nezdědila zničenou ekonomiku. Je možné, že proces reverzního kurzu by mohl vyvolat předčasné volby a tak dostat Corbyna k moci. Ale neměl by asi velkou většinu a to by ho mohlo zmírnit.

Takže tu jsou verze, kdy by Corbynova vláda byla skutečně špatná pro City a pro průmysl. Ale každý, kdo se toho bojí, by o to více měl bojovat o zastavení špatného Brexitu. Vzhledem k chaosu, který konzervativci dělají z jednání, ještě není pozdě.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.