Saakašvili dramaticky zatčen v Kyjevě. „Je to splnění rozkazů Putina!“, vzkázal při zatýkání

AKTUALIZOVÁNO: V další drama se proměnilo ranní zatčení a prohledávání bytu Michaila Saakašviliho v Kyjevě. Saakašviliho snad podezírají z toho, že svoje protivládní mítinky financoval z peněz představitelů „starého režimu“. V okolí jeho domu rostou barikády a byly nasazeny jednotky policie, specnaz a také Národní gardy. 

V sedm hodin ráno provedly ukrajinské bezpečností síly razii v bytě bývalého prezidenta Gruzie, oděského gubernátora a nynějšího předsedy strany Hnutí nových sil Michaila Saakašviliho.

Podle prvních informací je bývalý gruzínský prezident podezřelý ze spolupráce se zločineckou organizací a z napomáhání ke zločinu. Oznámila to na svých stránkách ukrajinská Státní bezpečnost (SBU) v souvislosti s provedenou operací. Následně SBU oznámila, že celá věc je v pravomoci Generální prokuratury a SBU se stará jen o doprovodné záležitosti operace. Zatím se objevila také zpráva, že se případ týká otázky financování mítinků Saakašviliho politické strany Hnutí nových sil. Toto financování mělo být podle zdrojů prováděno „představiteli minulé vlády“.

Saakašvili v průběhu prohledávání svého bytu vnikl na střechu budovy, zatímco jeho spolupracovníci přivolali prostřednictvím sociálních sítí Saakašviliho podporovatele před dům. Před Saakašviliho domem v Kyjevě se sešlo několik desítek protestujících a také jednotky pořádkové policie a také „specnaz“. Tisková gentura Unian informovala o zraněných lidech. Ke zraněním došlo díky potyčkám s policii, které zřejmě pokračují.

Saakašvili ze střechy křičel následující slova: „Porošenko je bandita. Budu za Ukrajinou stát do samotného konce.“ Dále Saakašvili ze střechy rovněž křičel: „Je to splnění rozkazů Putina!“ Jeden z novinářů tvrdil, že Saakašvili hrozil tím, že skočí v případě, že se k němu přiblíží policisté. Tutéž zprávu přinesla ukrajinská agentura Unian.

O něco později novináři informovali o tom, že politik byl zatčen a policie ho přivedla do autobusu, určeném k převozu. Agentura Unian o tom informovala v 9:52 hodin EET. Jak novináři informují, dav, který je kolem domu, brání tomu, aby byl Saakašvili převezen. V 11:27 místního času agentura Unian přinesla zprávu, že na místo kvůli této blokádě přibyli vojáci z Národní gardy.

Generální prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko oznámil, že dnes v 16 hodin vystoupí před parlamentem a bude informovat o celé kauze. Podle Unianu Lucenko slibuje senzaci.

Podpůrci Michaila Saakašviliho začali v Kyjevě stavit barikády, a to konkrétně na ulici Trechsvjatitělskaja. Chtějí tak zabránit průjezdu autobusu se zatčeným Saakašvilim. O tom, jaký počet se na stavbě barikády podílí, agentura neinformuje.

Aktualizováno: Kolem 13 hodiny EET aktivisté Saakašviliho z policejního autobusu vysvobodili, když před tím rozbili okno. Exprezident tak byl osvobozen a není zatčen.

Generální prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko kritizoval práci ukrajinské policie a obvinil skupinu ukrajinských poslanců parlamentu v tom, že se na Saakašviliho podíleli. Mezi nimi zaznělo několik jmen proreformních poslanců, kteří dlouhodobě kritizují současnou vládu – například jméno Mustafy Najma.

Lucenko dále sdělil, že tajným službám Ukrajiny se podařilo překazit plány na „ruskou zimu“, které byly řízeny z Moskvy za účelem svrhnout současnou vládu v Kyjevě. Podle něj byla mezi demonstranty před Radou, kteří Saakašviliho podporuju (viz níže) „hrstka“ lidí, kteří pracovali pod krytím FSB a chtěli proniknout do parlamentu a převzít moc. Saakašviliho nazval jako „hlavu skupiny revančistů“ a sdělil, že ve věci byli zapleteni také další ukrajinští politici.

Bývalý prezident Gruzie a gubernátor Oděské oblasti Michail Saakašvili se rozešel se současným prezidentem Petro Porošenkem a jeho týmem, které kritizuje za nedostatečné reformy a za korupci.  Saakašvili je lídrem nové politické strany Hnutí nových sil. Letos v červenci ho Porošenko překvapivě zbavil ukrajinského občanství v době Saakašviliho pobytu v USA. Saakašvili se nakonec na Ukrajinu díky násilnému překročení státní hranice vrátil a požádal zde o azyl. V posledních týdnech organizuje protestní akce před ukrajinským parlamentem. Vedle Hnutí nových sil tyto mítinky požadující vznik Protikorupčního soudu a zrušení právní neodpovědnosti poslanců podporují strany Batkivščina (Vlast) expremiérky Julie Tymošenkové, Svépomoc, Svoboda, Nacionální korpus, Pravý sektor a další.

Ilustrační obrázek: Autor – European People’s Party – EPP Congress Bonn, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12694148

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.