USA se stáhly z dohody OSN o uprchlících

Kurier.at.  Velvyslankyně USA při OSN uvedla, že základy globální dohody o uprchlících jsou neslučitelné s americkou přistěhovaleckou politikou, informoval deník Kurier.

USA se stáhly z dohody o uprchlících pod OSN. Generální tajemník OSN Guterres uvedl, že vláda USA se již nepodílí na vypracování globálního balíčku týkajícího se migrace a uprchlíků.

V září 2016 hlasovalo Valné shromáždění jednohlasně pro deklaraci o lepší ochraně migrantů a uprchlíků. Ale v dohodě, která není právně závazná, by měla být podpora pro země, které přijímají nejvíce uprchlíků.

Velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová uvedla, že americká vláda bude nadále uprchlíky a migranty z celého světa „velkoryse“ podporovat. Ale rozhodnutí v otázkách přistěhovalectví budou USA řešit samy za sebe. USA, říká Haleyová, budou určovat, jak si ochrání hranice a kdo bude moci do USA přicestovat.

A „globální nasazení“ s tím prostě není v souladu.  Trump obecně zastává k multilaterálním dohodám a institucím velkou skepsi.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.