Ve Vídni jsou nebývale silní lidovci i svobodní

Kurier.at. Bašta rudé Vídeň se kymácí, všímá si zpráva rakouského deníku Kurier.  Popularita sociální demokracie klesá, zato u lidovců se zdvojnásobila. A svobodní by se těšili přízni 29 % občanů hlavního města Rakouska, kdyby nyní byly volby.

Preference pro ÖVP a FPÖ rostou i kvůli tomu, že probíhají jednání o koalici, a to relativně harmonicky. Problémy sociálních demokratů je spor o vedení, ale i krize Strany zelených se na výsledcích strany negativně podepisuje.

A preferenci by dostala právě vyjednávaná koalice mezi lidovci a svobodnými, což je situace, která se předtím ve Vídni nikdy neobjevila. Pokud by ovšem starosta města byl volen přímo, pak by si největší sympatie získal úřadující Michael Häupl. Za ní by byl s odstupem Heinz-Christian Strache.

Vnitřní diskuse o tom, kdo ve Vídni stranu povede a jakým směrem se vydá, se netýkají jen sociální demokracie, ale také Zelených.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.