Dohoda o Brexitu se rozpadá kvůli irské hranici

Zpráva dne:  Spojenectví konzervativců a DUPu zkomplikovalo dosažení dohody mezi Velkou Británii a Irskem o režimu na hranicích Severního Irska a Irské republiky, a tím i dohodu o Brexitu.

Na poslední chvíli byla narušena dohoda mezi Londýnem a Bruselem, a to kvůli postoji severoirského DUP, který odmítl dohodu Theresy Mayové, aby území bylo spjato s právem EU po Brexitu. Mayová cestovala do Bruselu, aby dohodu doladila, byla nucená z ní vycouvat, protože DUP (Democratic Unionist Party) namítla, že to zabrání Severnímu Irsku odejít z UK za stejných podmínek jako „zbytek země.“

DUP je pro Mayovou důležitá strana, protože jen díky ní má v parlamentu většinu. DUP ještě navíc obvinil Irskou republiku, že se nevhodně míchá do severoirské politiky. Dublin trvá na tom, že Brexit nesmí vést k „tvrdé hranici“ se Severním Irskem, protože to by mohlo narušit mírovou dohodu z roku 1998, která ukončila třicet let násilí.

Návrh dohody byl tedy zablokován poté, co se Mayové nepodařilo si obstarat podporu od šéfky DUP, Arlene Fosterové. Irský premiér Varadkar uvedl, že „je překvapen a zklamán“, že britská vláda není v pozici, když může dovršit to, co bylo dohodnuto. Uvedl, že Mayová požádala o více času.

Po pondělním selhání je další dohoda s blížícím se summitem EU ohrožena. Návrh bude muset být vzhledem k DUP přepracován, protože jinak je ohrožena většina premiérky Mayové. Konzervativní poslanci jsou zklamáni tím, že Mayová nebyla schopna získat podporu Fosterové před navrženou dohodou, což DUP umožnila efektivně provést veto.

Jsou zde stále dvě nevyřešená témata: práva občanů a irská hranice.

Jen to druhé ale je skutečně velkým problémem. Návrh dohody se odvolával na „regulatorní soulad“ mezi Severním Irskem a Irskou republikou po Brexitu, tedy tak, aby nebyla znovu na místě tvrdá hranice.

Jenže Fosterová jasně uvedla, že Severní Irsko musí opustit EU za stejných podmínek jako zbytek Velké Británie a že nebudou akceptovat nějakou formu regulatorní divergence, která oddělí Severní Irsko ekonomicky či politicky od zbytku Spojeného království.

Fosterová zaútočila na irskou vládu, že se snaží „jednostranně změnit“ velkopáteční mírovou dohodu.

Británie a EU učinily pokrok v oblasti účtu za „rozvod“ a u práv občanů před summitem, který se bude konat 14.-15. prosince. Ale Tusk uvedl, že EU nebude souhlasit s žádnou dohodou, se kterou nebude souhlasit Irsko, což dává premiérovi Varadkarovi de facto právo veta.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.