Německý ministr zahraničí chce nezávislost na USA

Aktuálně: Ministr zahraničí Německa S. Gabriel požadoval ve svém projevu více sebevědomí v politice vůči Washingtonu, který je jako světová síla oslaben. O čem dál Gabriel mluvil? 

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel uvedl, že USA jsou „jako světová tvořivá síla“ oslabeny. V zásadní řeči k zahraniční politice proto požaduje více sebevědomí vůči Washingtonu.

Světový pořádek se mění, stejně tak i transatlantické vztahy, a vzhledem k této změně musí silnější místo zaujmout Evropa a také Německo.

Jen když bude EU definovat své vlastní zájmy a projektovat svou moc, může přežít, uvedl Gabriel.

EU není zatím žádným faktorem ve světě, ale žádné místo „bokem“ mezinárodní politiky neexistuje.

V této souvislosti Gabriel také požaduje novou německo-americkou politiku. Německo musí být sebevědomější a zastupovat tak i svou pozici vůči Washingtonu. Německo musí chladně analyzovat, kde má nyní a kde možná natrvalo s USA odlišné pozice.

Ruské sankce, které schválil v létě Kongres, uvádí Gabriel, zahrnují i skutkové podstaty, které se týkají i již existující německých plynovodů z Ruska. Takovéto sankce ohrožují existenčně naše vlastní ekonomické zájmy, dodal Gabriel.

Gabriel také varoval před dalekosáhlými dopady, pokud by USA měly uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Řešení problémy Jeruzaléma, dodává Gabriel, může nastat jen přímým jednáním obou stran. Vše, co krizi dále vyostřuje, je kontraproduktivní. Německá pozice k této otázce zůstává nezměněna.

Americký Wall Street Journal upozornil, že Trump stojí bezprostředně před uznáním Jeruzaléma jako hlavního města. Také plánuje, že americké velvyslanectví přeloží z Tel Avivu právě do Jeruzaléma. Přitom budoucí status města patří k nejspornějších a nejkomplexnějším otázkám, které zabraňují nalezení mírového řešení mezi Izraelem a Palestinou.

Ilustrační obrázek: Autor – Olaf Kosinsky – Own work, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57388577

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.