Průzkum u německých Turků: Část je loajální vůči Ankaře

Přečetli jsme: Průzkum veřejného mínění ukazuje na zhoršení vztahů mezi Němci a německými Turky i na relativní popularitu politiky prezidenta Erdogana v komunitě německých či v Německu žijících Turků.

Němci a Turci v Německu jsou si stále cizejší. Ukazuje to velký průzkum mezi 2800 německých Turků. Stěžují si na zhoršený vztah k Německu. A je to hodně spojeno s Erdoganem a s integrací. O výzkumu informovala německá veřejnoprávní ARD. 

Podle průzkumu se ukázalo, že mnoho občanů původně z Turecka nejsou spokojeni s tím, jak politici a média hovoří o Turecku. 44 % uvádí, že německá kritika prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana není oprávněná.

Většina dotazovaných se v Německu cítí dobře, nicméně vztahy mezi Němci a německými Turky se v posledních letech zhoršily. Hovoří o osobních zkušenostech, ale také spory vlády – ty uvádí jako důvod 59 % dotazovaných. A velkou roli hraje i zpravodajství médií. Jeden z dotazovaných vysvětluje svou frustraci: nemusím Erdogana milovat, ale pořád jen očerňovat mou zemi, to je pro nás všechny zraňující.

Průzkum ukázal, že k Erdoganovi se staví 27 % německých Turků kriticky, 29 % souhlasí s jeho kurzem po puči v roce 2016.

Průzkum ukazuje vazbu mezi silou integrace a podporou pro Erdogana, píše dále německá ARD Tagesschau.

Čím méně integrace a uznání, tím více roste souhlas s Erdoganem a obráceně. Joachim Schulte k tomu říká, že vzdělání je hlavní klíč k pochopení celé studie.

Ti s vyšším vzděláním mají nejvyšší stupeň integrace, staví se k politice Erdogana nejkritičtěji a jsou jedinou skupinou, která dominantně odmítla turecké referendum v dubnu 2017. Čím menší vzdělání, tím vyšší podpora pro Erdogana.

Gönüllü, která pracuje v obchodě s nábytkem v Hamburku, říká, že „Erdogan se stará o svou zemi, o svůj lid. I o ty, kteří pracují v zahraničí.“ Gönüllü žije v Německu už 40 let, má děti i vnoučata. Ale přesto má jasný pocit, že do Německa nepatří.

U dotazu na vlast uvedlo 46 %, že cítí silný pocit vlasti vůči Německu, ale s Tureckem si silné pocity vlasti pojí 83 % německých Turků. Vysoká hodnota, která jde napříč generacemi, je silná i u těch, kteří se již v Německu narodili. A pro třetinu tyto pocity, i vzhledem k politickému napětí mezi Berlínem a Ankarou, ještě zesílily.

Podnikatel Aslan si myslí, že Němci mají problém uznat, že se Turecko tak hospodářsky rozvinulo. Myslí si, že nyní – jak říká Erdogan – je to „já pán, ty pán“ a to se Němcům nelíbí.

A odpovídá to i průzkumu, třetina dotazovaných říká, že díky Erdoganovi Turecko mezinárodně posílilo. Jsou na něj hrdí, dává jim sebevědomí.

Němečtí Turci měli také vliv na volební kampaň. Erdogan je přímo vyzval, aby nevolili CDU/CSU, SPD a Zelené, protože to jsou „nepřátelé Turecka.“ A byla to SPD, která to skutečně odnesla. V roce 2013 volilo 62,2 % německých Turků SPD, nyní to bylo jen 45,3 %.

V mnoha odpovědích výzkumu se zrcadlí velké zklamání z německých politiků.

Pozoruhodný je také pokles volební účasti. Dříve to bylo asi 70 %, nyní je to jen 53 %.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.