SPD chce jednat s CDU/CSU

ARD Tagesschau.  Tak přeci: SPD bude jednat s Unií o možné vládě. Předsednictvo strany hlasovalo pro rozhovory. Předseda sociální demokracie Martin Schulz dal ovšem najevo, že pro jeho stranu existují červené linie.

Schulz uvedl, že SPD tedy bude zjišťovat, jestli je vytvoření vlády možné. Zopakoval ovšem také, že žádný automatismus neexistuje, ani předem stanovení, zda se bude jednat o velkou koalici, menšinovou vládu, či jiné formy kooperace.

Schulz apeloval na to, že nová vláda se musí postavit novým výzvám, nelze pokračovat „jen tak dál“. Ovšem je tu ještě sjezd strany, a ten rovněž musí rozhovorům požehnat.

Pokud sjezd řekne ano, pak budou rozhovory zahájeny, pokrok bude hodnocen asi 15. prosince. A z něj vyplynou doporučení, jak dál.

Schulz ovšem již nyní ukázal, jaké jsou „hranice.“ Ty se mají týkat kořenů sociálnědemokratické politiky. Patří tam například humanitární spojení rodin uprchlíků, ambiciózní cíle klimatické politiky, či právo se vrátit z částečného úvazku na plný. Schulz uvedl, že strana chce uplatnit maximum ze své politiky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.