Členové eurozóny jsou kvůli reformnímu plánu rozděleni

Financial Times.  Návrh na změnu obsahuje ideu Evropského měnového fondu, informují Financial Times.

Evropská komise čelí odporu z Berlína i dalších měst vzhledem k ambicióznímu návrhu reformy eurozóny. Brusel chce eurozónu vylepšit tím, že přemění suverénní záchranný fond v Evropský měnový fond se silnějšími pravomocemi. A také je zde návrh pro větší pomoc zemím v hospodářských obtížích. Evropští představitelé by měli začít hovořit o změně eurozóny na příštím summitu. Ideu podporuje francouzský prezident Emmanuel Macron.

Zazněla varování, že plány jsou nezralé, řada témat, jako pomoc zemím v recesi, jsou velice citlivé. Francie chce, aby země eurozóny měly společnou fiskální kapacitu, která by mohla ochránit investiční výdaje v zemích, které jsou postiženy recesí.

Evropský mechanismus stability a jeho přeměna na Evropský měnový fond je velmi kontroverzní, řada zemí se obává, že tak silná instituce by byla pod přímou kontrolou komise, nikoliv členských států.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.