Německá sociální demokracie a její cesta k velké koalici v citátech

Přečetli jsme: Německá sociální demokracie se ocitla pod tlakem kvůli jednání o vládě. Během krátké doby se posunula od „NE“ velké koalici k diametrálně odlišné pozici. 

SPD tedy urazila po volbách do Spolkového sněmu kus cesty: od kategorického NE k obnovení velké koalice, přes nové volby, menšinovou vládu až k opětovnému  přiblížení se ve vládním svazku s CDU/CSU. Přinášíme změnu v citátech, kterých si všimla německá veřejnoprávní televize ARD. 

Předseda sociální demokracie Martin Schulz komentoval nejhorší výsledek německé sociální demokracie při volbách do Spolkového sněmu slovy:

„Dnešním večerem končí i naše spolupráce s CDU a CSU ve velké koalici. Merkelová v minulých týdnech ukázala svou preferenci vůči koalici s FDP a Zelenými. SPD bude tak v opozici. (24. září)

Ne všichni s ním souhlasili. Bývalý kancléř Gerhard Schröder se domníval, že není vhodné příliš brzy ohlásit odchod do opozice.

Nicméně zástupce SPD Ralf Stegner uvedl, že si z velké koalice odnesli méně než přinesli. I když vykonali dobrou práci. „To je ta pochybná zásluha paní Merkelové. Teď ať si sní, co si navařila.“

Andrea Nahlesová, která je předsedkyní frakce ve Spolkovém sněmu a byla/je ministryní práce uvedla, jak se cítila po posledním zasedání vlády na konci září.

Trošku smutná, ale – od zítřka dostanou do držky!“ (27. září)

I dále si byla Nahlesová jistá, jak se bude vyvíjet vztah k CDU/CSU.

Jestli si kancléřka Merkelová myslí, že SPD je taktická rezerva pro nouzový případ, pak se mýlí. SPD byla poslána do opozice. Tečka!“

Pozice německé SPD byla tvořena tím, že očekávala dohodu tzv. koalice Jamajka. Nicméně čím déle se vyjednávání táhla, tím méně pravděpodobná byla shoda na vládě. Po stažení FDP z rozhovorů, se pozornost znovu upřela na SPD.

Předsednictvo k tomu 20. listopadu uvedlo:

Nebojíme se nadále nových voleb. Vzhledem k výsledku voleb ze 24. září nejsme k dispozici pro vytvoření velké koalice.“

Šéfka parlamentní frakce Nahlesová připomněla důvěryhodnost strany a doplnila:

Teď, když je nouze, tak jsme považováni za dobrou státnickou rezervu. Ale to není náš postoj.“ (20. listopadu).

 Nahlesová není sama, ozývá se stále více členů a chtějí, aby prohlášení Schulze bylo spojeno i s novou situací.

Místopředseda SPD Thorsten Schäfer-Gümbel uvedl, že „SPD není náhradní kolo na vozu paní Merkelové, který se dostal do smyku.“

Změna přišla o pár dní později, roli hrál i tlak spolkového prezidenta. Zdá se, že bývalý stranický kolega Frank-Walter Steinmeier si umanul, že SPD má určité povinnosti.

Takže 23. listopadu řekl Martin Schulz: „SPD si je plně vědomá své zodpovědnosti v aktuální těžké situaci.

A hlasy ze strany pro podíl na vládě, byly hlasitější.

Například Karl Lauterbach: „Budeme, když vůbec nic jiného nepůjde, ještě jednou popřemýšlet o velké koalici.“

SPD se dostala do šlamastyky – mezi politickou důvěryhodností a mezi společenskou odpovědností. Především mladí sociální demokraté Jusos, jsou jasně proti velké koalici. A zformovala se i jejich rázný odpor.

Johanna Uekermann z Jusos: Nesmí být žádné pokračování velké koalice. Velká koalice by byl poslední hřebíček k důvěryhodnosti, kterou strana ještě má.

I Martin Schulz byl na kongresu, ale už zase daleko od svých výroků ze září.

Když mě spolkový prezident vyzve k rozhovoru, pak pochopte, že to nemohu odmítnout a nechci odmítnout. Co se stane pak, to je otevřené, to nevím.“

Schulz se snažil kroutit: hledat cestu, jak zároveň mluvit o vytvoření vlády, ale zůstat důvěryhodný. Nejde mu prý o možnost velké koalice, ale o podporu menšinové vlády.

Žádná možnost není ze stolu.“

Heiko Mass, zatím ministr spravedlnosti, se vůči velké koalici nijak kriticky nevymezil.

Do všech rozhovorů bychom měli jít s otevřeností a optimismem. Nemusíme mít strach – ať už z nové velké koalice, nebo z menšinové vlády, či z nových voleb.“ (30. listopadu).

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor –  Olaf Kosinsky – Own work, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45707299

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.