Bývalou argentinskou prezidentku obvinili ze zrady

Reuters. Federální soudce obvinil bývalou prezidentku Argentiny a senátorku Cristinu Fernandézovou ze zrady. Podle soudu napomohla krytí okolností kolem bombového útoku na židovskou komunitu v Buenos Aires v roce 1994. Atentát měl údajně organizovat Írán a stál život 85 lidí. Za vlastizradu hrozí odnětí svobody mezi 10 až 25 lety.

Fernandézová je senátorku argentinského parlamentu, která má imunitu. Musí být vydána soudu na základě hlasování. Soudce Claudio Bonadio také vyšetřuje bývalého ministra zahraničí Argentiny Hectora Timermana, a to v souvislosti s případem.

Fernandézová obvinění odmítla.

Odejmutí poslanecké imunity je v Argentině výjimečné. Nicméně 25. října byla imunita odejmuta bývalému ministrovi vlády C. Fernandézové Julio De Vidovi, který je vyšetřován kvůli korupci. Ten byl vzápětí zatčen.

Kauza bombových atentátu z roku 1994 přitáhla zájem potom, co došlo v lednu 2015 k úmrtí jednoho z prokurátorů, který případ vyšetřoval Alberta Nismana. Oficiálně mělo jít o sebevraždu. Argentinské soudy případ před rokem znovu otevřely.

Nisman tvrdil, že Fernandézová pracovala v pozadí a očistila Írán a normalizovala vztahy s ní výměnou za dohodu s Teheránem, která byla podepsána v roce 2013. Ta se týkala dohod ohledně vývozu obilí a dovozu íránské ropy. Zároveň vznikla společná komise, která měla události z roku 1994 vyšetřovat. Podle kritiků tak dala Fernandézová Íránu rozhřešení.

Argentina, Izrael a vládní úředníci USA dlouho vinili z atentátu Hizballáh s krytím Íránu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.