By The Russian Presidential Press and Information Office - http://en.kremlin.ru/events/president/news/54442/photos, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58524877

Erdogan v Řecku hostitele vyděsil slovy o „aktualizaci“ dohody z Lausanne

Aktuálně: Historická návštěva tureckého prezidenta Erdogana v Řecku ukázala na řadu neshod. Turecký lídr dokonce vyzval k novému zhodnocení dohody z Lausanne, čímž své hostitele vyděsil.

Návštěva tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Řecku byla první po 65 letech. Lídři obou zemí se ale při ní nevyhnuli vyjádření vzájemných křivd. Tisková konference byla napjatá a dala Erdoganově návštěvě komplikovaný začátek, popsala průběh historické návštěvy agentura AP.

Řecká vláda se dívala na návštěvu s nadějemi a doufala, že pomůže zlepšit složité vztahy obou sousedů a spojenců v rámci aliance NATO. Obě země rozděluje řada problémů, které se táhnou desítky let, a to včetně územních sporů v Egejském moři, které obě země přivedly na práh války hned třikrát během 70. let. Navzdory očekávání se hned od počátku diskuze točila kolem neshod.

Dohoda z Lausanne by se měla aktualizovat

Ještě před návštěvou prezident Erdogan napnul svoje řecké hostitele v rozhovoru pro řecký kanál Skai slovy o tom, že dohoda z Lausanne z roku 1923 by měla být aktualizována. Tato dohoda určuje hranice Turecka a status muslimské menšiny v Řecku a řecké menšiny v Turecku.

Při setkání s prezidentem Řecka Prokopisem Pavlopoulosem se oba politici účastnili jen málo zakryté verbální výměny kvůli dohodě z Lausanne a pozici muslimské menšiny v Řecku. Erdogan řekl Pavlopoulosovi: „To se stalo v Lausanne, tohle se stalo v Lausanne. Rozumím tomu, ale udělejme teď rychle to, co je potřeba. Mnoho věcí se za 94 let změnilo. Pokud je zhodnotíme, myslím, že všechny strany budou souhlasit s tím, že by mnoho věcí mělo změnit.“

Verbální útoky pokračovaly i později během nezvykle upřímné tiskové konference s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem. Oba vyjmenovali řadu křivd obou zemí vůči té druhé, včetně náboženských práv a práv menšin, rozdělení ostrova Kypr a případu deseti tureckých vojáků, kteří požádali v Řecku o azyl v důsledku nezdařeného puče v Turecku.

Tsipras zdůraznil, že je nutné udržovat komunikační kanály otevřené, a to je možné jen za podmínek vzájemného respektu.  Obě strany diskutovaly napětí v Egejském moři, kde turecká vojenská letadla často narušují vzdušný prostor Řecka. Podle Tsiprase tato stále častější narušení vzdušného prostoru představují hrozbou pro vzájemné vztahy.

Erdogan znovu mluvil o tom, že chce, aby byla dohoda u Lausanne znovu přehodnocena, ale že Turecko nemá územní nároky vůči Řecku.

Neshoda u Kypru, menšin i mešit

Tématem bylo postavení muslimské menšiny v Řecku, které ji definuje jen jako náboženskou menšinu, zatímco Turecko tlačí na zlepšení jejích práv. Tsipras souhlasil s tím, že zlepšení by se měla týkat lepší kvality života. „Ale problémy reforem, které se týkají řeckých občanů, nejsou námětem vyjednávání mezi zeměmi.“, dodal. Tsipras také sdělil, že je nejasné, co Erdogan myslí aktualizováním dohody z Lausanne.

Řekové byli zděšení Erdoganovými předešlými komentáři ohledně dohody z Lausanne a její revize a obávají se, že Turecku jde o územní nároky.

Erdogan a Tsipras se také neshodli ohledně Kypru, ostrova, který je od roku 1974 rozdělený v souvislosti s tureckou invazí.

Erdogan sdělil, že je to jižní Kypr (tedy řecká a mezinárodně uznaná část Kypru), kdo se nechce dohodnout u jednacího stolu. Tsipras kontroval: „Můj milý příteli, pane prezidente, nesmíme zapomenout, že tyto problémy zůstávají nevyřešeny, protože před 43 lety zde byla nelegální invaze a okupace severní části Kypru.“

Turecký lídr pak kritizoval to, že Atény nemají ani jednu oficiální mešitu, na což mu řecký premiér odpověděl, že Řecko obnovilo několik mešit po celé zemi, včetně staré mešity v Aténách.

Uprchlická krize byla jedním z mála témat, kde obě strany našly shodu. Obě strany podtrhly, že nesly hlavní břímě migračního proudu do EU. V době vrcholící krize prošlo přes Turecko a Řecko na milion lidí.

Během čtvrtka doprovodily Erdoganovu návštěvu v Aténách protesty levicových aktivistů, anarchistů a Kurdů. V pátek se Erdogan v Řecku setkal s členy muslimské menšiny.

 Ilustrační obrázek: Autor – The Russian Presidential Press and Information Office – http://en.kremlin.ru/events/president/news/54442/photos, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58524877

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.