Západ vsadil na Ukrajině na špatného muže

Přečetli jsme: Západní média zjišťují, že ukrajinský prezident P. Porošenko vypadá najednou stejně jako jeho předchůdce Viktor Janokovyč a chová se stejně bezohledně. Jak vidí kauzu Saakašvili komentátor Bloombergu?

Petro Porošenko obětuje pozápadnění Ukrajiny vlastním politickým zájmům, napsal komentátor Leonid Beršidskij pro agenturu Bloomberg. Podle Beršidského vsadil Západ na špatného člověka.

Porošenko jde směrem, který konsoliduje jeho moc, a to na úkor protikorupční a reformní agendy, kterou Ukrajině vnutili její západní spojenci.

Porošenko, který byl krátce ministrem zahraničí Ukrajiny, vypadal kosmopolitněji než jeho předchůdce Viktor Janukovyč. A hovořil anglicky.  On i jeho premiér Arsenij Jaceňuk věděli co chtějí ve Washingtonu slyšet. Takže po revolučním chaosu ledna a února 2014 Spojené státy a s nimi i Evropská unie podpořily Porošenka a Jaceňuka jako nové ukrajinské lídry. Díky této podpoře a také příslibům finančních půjček a pomoci, oba vyhráli volby v roce 2014. Přitom se prezentovali jako na západ orientovaní politici, kteří chtějí přivést Ukrajinu do Evropy. Ale tato agenda se ukázala jako účelová.

Boj s korupcí se odkládá

Když Ukrajina existenciálně závisela na finančních injekcích ze Západu a ten si kladl podmínky pomoci, Porošenko a jeho spojenci podmínky plnili. Tak vznikl protikorupční úřad NABU a také zvláštní protikorupční prokurátor.

Postupně se ukázalo, že oba úřady mohou dělat sice hlasitý humbuk a vyšetřovat v daný moment na 400 případů korupce, ale je pro ně velmi těžké dostat se dál v nereformovaném soudním systému Ukrajiny. Západní spojenci požadovali zvláštní protikorupční soud, ale Porošenko se k této myšlence stavěl velmi vlažně. A do dnešních dnů návrh na vznik této instituce jeho úřad nepodal.

Zároveň blízký spojenec prezidenta, generální prokurátor Jurij Lucenko začal válku proti NABU. Minulý týden byl zatčen jeden z agentů NABU kvůli údajnému pokusu o úplatek. Šéf NABU Sytnyk ale tvrdí, že šlo provokaci, kterou zinscenovalo samotné NABU a o které neměl Lucenko tušení. Spory mezi generálním prokurátorem a úřadem pokračují.

Porošenko celou věc zahrál do outu a přirovnal k latinskoamerickému karnevalu, zatímco Spojené státy se postavily za NABU. Ministerstvo zahraničí USA v pondělí odsoudilo narušování vyšetřování korupce na Ukrajině. Rex Tillerson k tomu dokonce sdělil, že pro Ukrajinu nemá smysl bojovat o svoje tělo na Donbase, když ztratí duši kvůli korupci. A vyzval k další podpoře a rozvoji protikorupčních institucí.

Jenže Porošenko má jiné plány, jak se zdá, píše Beršidskij.

Letos Ukrajina zaplatila o 270 milionů dolarů více Mezinárodnímu měnovému fondu, než od něj obdržela. Vládní finance jsou stabilizovány, je tu skromný růst v hodnotě asi 2 % HDP.

Protiruský kurz stačí

Západní pozice ohledně Donbasu je zmražená a Ukrajina má šanci dostat od Spojených států dodávky smrtících zbraní. Porošenko má jasně dojem, že neztratí západní podporu, pokud bude stále udržovat protiruský kurz, ale není pod tlakem potřeby finanční pomoci. Dokud bude Ukrajina sloužit jako západní bašta proti Rusku, může si Porošenko jednat podle starých pravidel ukrajinské politiky. Podle těchto pravidel se zcela smývají hranice mezi mocí, penězi a brutální silou.

Poslední kroky proti Porošenkově oponentovi a kritikovi Michailu Saakašvilim ukazují na to, že Porošenko dovede být stejně bezohledný jako jeho předchůdce Janukovyč. Potom, co se pokusil Saakašviliho vystrnadit z Ukrajiny prostřednictvím odnětí občanství, je nyní Saakašvili vyšetřován kvůli údajných finančním machinacím.

V úterý si pro Saakašviliho přišla policie a pokusila se politika neúspěšně zatknout.

V této chvíli si ti nejhlasitější podporovatelé post-revoluční ukrajinské vlády uvědomili, že je tu něco špatného s Porošenkem. Ekonom Anders Aslund, dlouho optimista ohledně Ukrajiny, tweetoval, že Porošenko opustil boj proti korupci.

Porošenko by se ale nikam nedostal a nebránil by ukrajinský zkorumpovaný, zaostalý politický systém, kdyby neměl podporu Západu. Žádný přátelský nátlak Porošenka nezmění, míní Beršidskij dále.

V případě, že by Ukrajinci prolomili svojí vlastní politickou apatii a s Porošenkem by jednali jako s Janokovyčem, nebo v případě nezvolení Porošenka ve volbách v roce 2019, by se taková chyba neměla opakovat. Najít mladého, skutečně principiálního a proevropského politika je na Ukrajině těžké, ale není to nemožné.  V opačném případě budou muset západní politici a analytici hrát šokované, že další reprezentant staré elity vypadá najednou stejně jako Janukovyč.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – U.S. Department of State from United States – Ukrainian President Poroshenko Addresses Reporters at a News Conference with Secretary Kerry at the Bankova in Kyiv, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49981901

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.