Brusel doufá v lepší vztahy s novým polským premiérem

Financial Times.  Po dvou letech konfrontace s Polskem (od vzorového člena po stále ostřejšího kritika evropského projektu, jak píší Financial Times), mnoho lidí v Bruselu vítá „reset.“

Jenže je otázka, jestli Mateusz Morawiecki může pozitivní očekávání splnit. Ministr financí byl jmenován jako náhrada za Beatu Szydlo. Politici strany Právo a spravedlnost naznačili, že by tato výměna mohla pomoci vylepšit poškozené vztahy s Bruselem.

Morawiecki je prý někdo, kdo dokáže pozitivně prezentovat image Polska „v evropských salonech.“

Na první pohled Morawiecki může být dostupnější než Szydlová. Pracoval jako bankéř pro Santander, žil v zahraničí, dobře mluví anglicky a německy a ve straně patří spíš k umírněnějším. Jenže, dokud bude stranu kontrolovat Kaczyński, nejmocnější polský politik, pak jeho prostor ke změnám bude omezen.

Ale pravděpodobnost, že Právo a spravedlnost bude nadále „napravovat“ polský stát, jehož transformace je podle Kaczyńskiho nedokončená, je dosti velká. Morawiecki podržel stranu, když se hlasoval o změnách v soudnictví a podpořil i Kaczyńského názory na nutnosti dokončení transformace.

Morawiecki se údajně domnívá, že Polsko nemá tu pozici, kterou by mít mělo.

I tak je zde ale naděje na „reset vztahů.“ Morawiecki je prý nová tvář, podpořil iniciativu Evropské investiční banky k pomoci zemím, zasaženým migrační krizí. Mohl by být konstruktivní, citují FT.

Jeho jmenování je spojeno s tím, že si více lidí v EU uvědomuje, že Právo a spravedlnost asi další volby neprohraje a že se EU musí naučit s nimi pracovat.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.