Mayová má před sebou další bitvy i po průlomu u Brexitu

Přečetli jsme: Před premiérkou Theresou Mayovou jsou další těžká jednání ohledně odchodu Velké Británie z Evropské unie, i když první fáze nakonec k dohodě mezi oběma stranami dospěla.

Klíčové body pokrývají finance, práva občanů, Irsko. EU se přesune do druhé fáze jednání o budoucí obchodní dohodě. Spojenci Mayové ze Severního Irska poskytli neochotně podporu, tak shrnují situaci po první fázi jednání o Brexitu noviny Financial Times.

Theresa Mayová dosáhla zásadní průlomu v jednáních. Účet za Brexit bude minimálně 40-45 mld. liber. Britská premiérka má za sebou velmi těžká jednání. A další před sebou.

Donald Tusk hovořil o tom, že nyní „méně než rok“ na to vyjednat přechodné období nových vztahů mezi EU a Spojeným královstvím.

Zdá se, že hlavní vyjednavač za EU Michel Barnier dostal instrukce, aby zásadní diskuse o budoucích vztazích začaly až v únoru či březnu, protože Británie si „musí vyjasnit své cíle.“

Rozdělený kabinet Mayové bude diskutovat o „konečném stavu“ obchodních vztahů s EU ještě před Vánoci. Ministr financí chce, aby Británie zůstala blízko regulatornímu modelu EU, aby maximalizovala svůj přístup na jednotný trh, zatímco zastánci Brexitu, jako je ministr zahraničí Johnson, chtějí mnohem volnější vztah.

Barnier už varoval, že závazek EU odejít z jednotného trhu sníží jejich možnost pro standardní obchodní dohodu, jako ta, kterou EU uzavřela s Kanadou. Barnier zdůraznil, že červené linie stanovuje britská vláda, ne EU.

Premiérka Mayová doufala v rychlý pokrok směrem k obchodní dohodě, ale Tusk vydal prohlášení, že před rokem 2019 je možné očekávat jen „politické prohlášení.“

Dohoda byla dramatická, především kvůli otázce hranice mezi Severním Irskem a republikou Irsko. I euroskeptičtí ministři nakonec Mayovou podpořili tak, aby se Brexit skutečně stal a zároveň nebyl ekonomickou katastrofou. Bylo také řečeno, že dohoda je pro Mayovou zásadní osobní posílení.

Napětí se projevilo i v rozhovoru Mayové s předsedkyní DUP Fosterovou, která v noci oznamovala, že není zcela spokojena s kompromisní dohodou a není ji jasné, co znamená odkaz na „plné uspořádání“ pravidel Spojeného království a EU. Nicméně Mayová na to uvedla, že „není čas,“ říká Fosterová.

Nigel Farage řekl, že dohoda je dobrá zpráva pro Mayovou, protože teď se může Británie posunout k další fázi ponížení.

Pro evropští konzervativci uvedli, že dohoda ohledně irské hranice znamená, že scénář „žádná dohoda“ je mimo a že je naděje na tzv. měkký Brexit.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.