Němečtí konzervativci odmítají „Spojené státy evropské“

Aktuálně: Nápad na „Spojené státy evropské“ z pera Martina Schulze nenadchnul německé konzervativce (CDU/CSU), se kterými má jeho sociální demokracie začít jednat o vládě velké koalice. 

Členové konzervativní strany odmítli vizi „Spojených států evropských“, kterou předložili sociální demokraté, navzdory tomu, že s nimi chtějí vytvořit vládní koalici.

Rozhovory začnou ve středu, ale zdá se, že obě dvě strany se střetnou u otázky Evropy, která zřejmě bude hrát v rozhovorech klíčovou roli.

Volker Kauder, významný konzervativec uvedl, že „Schulzův návrh představuje nebezpečí pro podporu občanů pro EU“ a další uvedli, že je to nerealistické.

Rychlý průzkum německého deníku Bild zjistil, že Schulzovu ideu podporuje méně než třetina Němců, zatímco téměř polovina ji odmítá.

Kauder také uvedl, že je potřeba Evropu posílit, ale také uznat, že lidé touží po „spolehlivosti, kterou si myslí, že mohou najít v národních státech.“

A upřesnil, že návrh (Schulze) by ohrozil práci na sjednocení, která je v historii jedinečná, protože většina členských zemí by určitě nechtěla participovat na vytvoření společných států.

Jiný konzervativec Peter Altmaier dále uvedl, že Schulzův návrh ho překvapil, a že je potřeba se vypořádat se specifickými problémy jako nezaměstnanost, ochrana externích hranic a koordinace ekonomické politiky.

Diskuse o tom, co má být Evropa, zda federace, konfederace či spojené státy je pro akademiky, či novináře, ale není to německá zahraniční politika, dodal Altmaier.

Angela Merkelová dala rovněž najevo svou skepsi, raději by se soustředila na spolupráci v obraně, nezaměstnanost a inovace.

Také bavorská CSU Schulzův plán odmítla s tím, že Německo se nesmí stát „administrativní jednotkou“ Evropské komise v „evropském superstátu.“

Kauder na závěr dodal, že konzervativci jdou do jednání s tím, že jsou připraveni dělat kompromisy, ale dodal, že tu jsou „klíčové požadavky“ jako omezení migrace a suspendování práva na sestěhování rodin.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.