Ze sjezdu německé sociální demokracie. Soudruzi mají pochyby o další velké koalici

Přečetli jsme: V německé sociální demokracii i nadále panuje dost pochyb o nové velké koalici s křesťanskými demokraty. Po víkendovém sjezdu není osud vlády o moc jasnější: ano, možné nebo také ne. 

Alespoň časový plán je jasný: ve středu se uskuteční hovory s CDU/CSU a pak se rozhodne, zda sondáž dává smysl. Ale po třídenním sjezdu je stále SPD bezradná. Jsou tu pochyby – ale nechce se nechat tlačit.

Zelené světlo a červené linie, to je výstup sjezdu. A taky hodně bezradnosti, píše v komentáři Wenke Börsen pro ARD Tagesschau.

Velká koalice – ano, ne, možná. Trhlina jde celou stranou a její šéf nedává žádný směr. Martin Schulz si nechává všechny možnosti otevřené, nic není po třech dnech vyjasněno. Mluvilo se ovšem hodně.

Pět hodin tvrdé debaty, hodně nedůvěry a nakonec závěr, že se tedy bude jednat o vládě s CDU/CSU. A co je důležité: výsledek je otevřený, není to rozhodnutí o tom, že velká koalice bude.

Schulz si uvědomuje, že základnu, unavenou z velké koalice může přesvědčit jen tím, že bude dobře vyjednávat. Zásadní je, jaký by byl přínos pro sociální demokracii. SPD předložila svůj „katalog požadavků“ s jedenácti klíčovými tématy – jednotné zdravotní pojištění až po konec „stopky“ sestěhování rodin uprchlíků.

CSU je ovšem roztrpčená. Nechápe, proč SPD přijímá závěry, které pak bude muset brát zpět. Vždyť sestěhování rodin je rozbuška, která ovlivnila i neúspěšná jednání o koalici Jamajka. Jenže právě to, že se sestěhování rodin dále zastaví, je zase klíčovým požadavkem Unie, především CSU.

V oblasti zdravotnické politiky se rovněž požadavky rozcházejí.

Mnoho soudruhů už vidí svou stranu stejně v pasti velké koalice. Obávají se, že oficiálně deklarovaná jednání „s otevřeným výsledkem“ zas tak otevřený výsledek nemají a že tlak je příliš velký na to, aby bylo řečeno NE. Menšinová vláda Angely Merkelové asi nemá moc šancí. Nové volby nemůže SPD realisticky chtít.

Nicméně výhrady strany vůči novému svazku s Unií jsou nadále silné, a to i ve vedení. Představitelé z Hesenska a Bavorska, kde je čekají příští rok zemské volby, je chtějí vůbec nějak přestát. Ti rozhodně pro velkou koalici neplédují. Podle nich by hlavní diskuse měla spočívat na menšinové vládě.

Unie ovšem již stojí za dveřmi a říká, že „v lednu už musíme být u koaličních jednání.“

Avšak tento spěch v SPD už neoslovuje vůbec. Koneckonců SPD nemůže za to, že dlouhá sondáž o Jamajce skončila špatně. Nikdo se nemůže divit, že se do velké koalice nehrne, komu asi za to může poděkovat, ptá se Wenke Börsen.

Takže nyní je to tak: rozhovory, eventuálně sondáže, a pak další překážka. Sjezd strany, který bude asi v lednu. To totiž delegáti prosadili jako další linii. A jen když bude jasné „ANO“ k výsledku sondáže, pak mohou začít koaliční vyjednávání. Poslední překážkou je rozhodnutí členů o koaliční smlouvě. Nová velká koalice potřebuje čas.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.