Turecké ekonomice se daří

ARD Tageschau.  Turecká ekonomika silně roste, navzdory politice. Ve třetím čtvrtletí vzrostla o 11 %. Jenže pozitivní vývoj má i svá rizika.

Červenec až září znamenal pro tureckou ekonomiku nejvyšší růst za posledních šest let. Daří se stavebnictví, službám a exportu. Vláda podpořila ekonomiku daňovou reformou a investice. Světová banka očekává za celý rok růst čtyři procenta.

Problém je, že dobré výsledky jsou dány také slabou výchozí základnou. V létě 2016 ztroskotal vojenský puč proti turecké vládě. A to se odrazilo na poklesu ekonomiky.

Navzdory ekonomickému růstu, ztrácí turecká lira na hodnotě, inflace dosáhla nejvyšší úrovně za posledních 14 let. V listopadu činila skoro 14 %, tak tomu bylo naposledy v roce 2003 během ekonomické krize. Zvýšily se ceny dopravy a také potravin. Centrální banka by měla zvyšovat sazby, ovšem prezident Recep T. Erdogan dlouhodobě vystupuje proti zvyšování sazeb.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.