Vytváření vlády v Německu: otevřené manželství?

ARD Tagesschau. Jak tedy dál s vládou v Německu: bude to velká koalice, menšinová vláda, či nové volby? V německé sociální demokracii rostou sympatie ke koaličnímu modelu, v němž by byly zakotveny jen určité projekty. Ostatní by bylo otevřeno a muselo by se vyjednávat v parlamentu. O situaci informuje německá veřejnoprávní ARD.

Takovýto postup by nabízel větší profilaci, strana by prý mohla oslovit i aktuální proudy ve společnosti. Hovoří se o modelu KoKo – kooperační koalice.

Jenže takovýto typ by znamenal pro sociální demokracii i rizika. CDU/CSU by takto mohla mít větší manévrovací prostor. SPD dnes vnímá koaliční smlouvu s Unií z roku 2013 kriticky. Sociální demokracii se nepodařilo ve velké koalici u voličů zabodovat. Proto se nové koalice bojí, protože by mohla vést k další ztrátě hlasů.

Není jasné, zda by měl takovýto model ve straně většinu a jestli by CDU/CSU na takovouto variantu přistoupila. Merkelová znovu tlačila na rychlé vytvoření vlády a menšinová vláda byla znovu odmítnuta. Merkelová to odůvodnila potřebou být v Evropě akceschopní a odkázala se na návrhy francouzského prezidenta.

Ve středu se špičky strany sejdou. I když sjezd sociální demokracie schválil možnost vstoupit v rozhovory, jsou výhrady vůči velké koalici nadále značné.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.