Corbyn jako příští britský premiér? Britský byznys to rozděluje.

Přečetli jsme: Britský byznys se obává, že by se Jeremy Corbyn mohl stát britským premiérem a změnit ekonomickou ortodoxii posledních asi 30 let. Někteří jeho vládu označují za horší než je Brexit. Jiní to pokládají za přehnané. 

Někteří investoři už přesouvají peníze z Británie, jiní jsou zatím v klidu, napsaly noviny Financial Times.

Nejnovější průzkumy ukazují, že Labour má před konzervativci náskok osm procentních bodů. Investoři a podnikatelé mají čím dál větší obavy z toho, že levicová vláda může převrátit dekády ekonomické ortodoxie. Všeobecné volby se sice očekávají až za pět let, ale i tak je mnoho lidí v City připraveno na možnost rychlých voleb, které by mohly Jeremy Corbyna a jeho stínového ministr financí Johna McDonnella, který se označuje za marxistu, dostat k moci.

Labouristický manifest slibuje 48 mld. liber dalších veřejných výdajů – částečně financovaných z korporátní daně, a vyšší daně z příjmů pro nejvyšší příjmové skupiny, či zásah proti vyhýbání se daním.

Morgan Stanley už prognózoval, že Corbynova vláda by mohla ohrozit burzu a libru, někteří už začali posílat „scénáře noční můry“. Zástupce Goldman Sachs uvedl, že když Corbyn vyhraje, bude z Británie Kuba, jen bez toho slunce.

Corbyn zase varoval, že finanční sektor jsou spekulanti a gambleři, kteří ničí ekonomiku a že pro globální banky v City bude „hrozbou“ pro jejich byznys, když se stane premiérem.

 Jenže za kulisami, píší FT, se McDonnell setkal s finančníky a ujišťoval je, že Labour může být, co se ekonomiky týká, důvěřováno. Je to tak?, ptají se FT.

Corbynova vláda horší než Brexit?

Jeden z investorů Edi Truell, už odvezl své jmění ve výši 250 milionů liber ze země a přesunul ho do Švýcarska. Volbu Corbyna označuje za čirou katastrofu. Hovoří o investorech, kteří říkají, že nebudou investovat v Británii právě kvůli Corbynovi, ne kvůli Brexitu.

Další z manažerů fondů uvedl, že vedle Corbyna by Brexit byl jen malým problémem. Mnoho investorů se prý modlí, aby se Corbyn premiérem nikdy nestal.

Někteří upozorňují na to, že zvýšení daní by bohaté mohlo motivovat odejít ze země, což by daně snížilo. Velká Británie je závislá na omezeném daňovém základu.

Další manažer fondu k tomu řekl, že podstatné navýšení daní pro bohaté by „nestálo za to vydělávat ty peníze, aby se pak platily daně.“

Corbyn prý také bude špatnou zprávou pro průmysl.

Odlišný hlas reprezentuje Dean Turner, ekonom z UBS wealth management, který si myslí, že investoři hrozbu Corbyna přehánějí. Daňová kvóta by byla na úrovni roku 1985 a výdaje k HDP jako v roce 1984, říká Turner. Ale byl by to dramatický posun od toho, co tu bylo posledních třicet let.

Některé návrhy, jako znovuznárodnění železnice by podle Turnera byly v jiných zemích EU naprostý mainstream. Relativně konvenční je i navýšení korporátní daně z 19 na 26 %, což by byla stále nejnižší daň v zemích G7.

McDonnell uvedl, že by se mohla odehrát spekulace proti libře a zavedení kapitálových kontrol, a že je potřeba se na to připravit. Turner se domnívá, že taková situace ale nenastane.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Sophie J. Brown – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51003815

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.