Tillerson nabízí Severní Koreji rozhovory bez předchozích podmínek

Financial Times.  Trumpova administrativa zvyšuje tlak na Čínu, aby odřízla Pchjongjang od dodávek ropy. 

Americký ministr zahraničí  Rex Tillerson nabídl otevřené přímé rozhovory se Severní Koreou „bez předchozích podmínek.“ Je potřeba se setkat, a třeba mluvit o počasí, uvedl. Ale je potřeba si sednout a dívat se jeden druhému do tváře.

Zdá se být významným ústupkem, když Tillerson uvedl, že prezident je realista ohledně toho, že Severní Korea se odmítá vzdát svého jaderného programu na začátku rozhovorů. Podle něj je důležitější vytvořit „mapu pro diskusi.“

Zároveň ovšem ministerstvo zahraničí uvedlo, že jeho pozice se nezměnila. Trumpova administrativa také tlačí na Čínu, aby šla za existující sankce OSN a podpořila odstřižení Severní Koreje od dodávek ropy. Tillerson uvedl, že Trump by byl rád, kdyby toto Čína udělala, protože naposledy, když Severní Korea přišla k jednacímu stolu bylo, když Čína odstřihla dodávky ropy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.