Velká Británie využije zemního plynu z ruského projektu, na který jsou uvaleny sankce

Financial Times.  Tanker se zkapalnělým zemním plynem z Jamalu popluje do Británie, napsaly Financial Times.  

Britské domácnosti budou vytápěny plynem z projektu v Rusku, na který jsou uvaleny sankce. Uzavření klíčového plynovodu Severního moře snížilo domácí těžbu a obchodníci mají problém s dodávkami. První tanker zkapalnělého zemního plynu z Jamalu míří na terminál v Kentu.

Projekt Jamalu je v Rusku považován za velmi úspěšný, protože byl schopen odolat západním sankcím. Britská vláda zaujímala vůči sankcím proti Rusku tvrdý postoj, Mayová nedávno kritizovala Rusko za vměšování do voleb.

Tanker tak zdůrazní otázky britské energetické strategie a zajištění dodávek. Zavření třicet let starého plynovodu znamená pokles plynu o 12 % z britské části Severního moře, což cenu dostalo na čtyřleté maximum a vyjevilo obavy o možném nedostatku.

Osoba blízká ruskému energetickému ministerstvu uvedla, že dodávka tankeru ve světle podpory sankcí Velké Británie proti Rusku vypadá jako „když někdo kouše ruku, která ho krmí.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.