Volby v Itálii budou 4. března

Financial Times.  Italské parlamentní volby byly stanoveny na 4. března. Bude to další velký politický test pro EU. Je tak jasné, že prezident Sergio Mattarella rozpustí parlament mezi Vánocemi a Novým rokem. Italské volby musely být mezi březnem a květnem.

Důležité ovšem je, jak dopadne ještě hlasování o rozpočtu.

Strana Forza Italia uvedla, že k žádné dohodě o datu nedošlo a že levice pospíchá volit proto, aby se vyhnula kontroverzní debatě o zákonu o občanství pro děti imigrantů.

Podle současných průzkumů veřejného mínění vede anti-establishmentové hnutí Pěti hvězd, následováno Pd, tedy sociálními demokraty. Středopravicová koalice Forza Italia a proti euru zaměřená Liga Severu, je ovšem mohou dohnat.

Ať už vyhraje kdokoliv, bude mít problém získat většinu křesel, takže výsledkem může být zablokovaný parlament bez většiny.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.