Čína dala překvapivě ruce pryč od několika projektů v Pákistánu

Aktuálně: Čínská strana překvapivě stornovala několik projektů v rámci Ekonomického koridoru Čína-Pákistán. Důvody: bezpečnost, geopolitika, korupce a chaos? 

Čína si rozmyslela několik společných projektů Nové Hedvábné stezky v Pákistánu v rámci tzv. Ekonomického koridoru Čína-Pákistán. V daný moment je u ledu hned několik projektů silnic, masové dopravy a průmyslových zón. Důvody: bezpečnost, geopolitika, korupce a politický chaos.

Multimiliardový projekt ekonomického koridoru Číny a Pákistánu začíná chřadnout. Dvě silnice v provincii Balúčistán byly už vzaty ze stolu a nedokončená dálnice v Karakorum skončila podobně. V posledním případě si ukončení projektu vyžádalo protesty na ulicích.

Ukázalo se také, že Čína zpozdila financování železnice v Karáčí a některé projekty průmyslových zón. Navrhla Pákistánu, aby si vzal komerční půjčky od čínských investičních bank v případě, že chce urychlit dokončení projektů.

Podle sdělení pákistánské strany došlo při posledním jednání s Čínou ke změně financování projektů a také došlo, jak sdělil pákistánský úředník, k navržení nového zhodnocení celého projektu Ekonomického koridoru. Pákistánská strana přitom doufala, že získá financování v hodnotě 9,46 miliard dolarů.

Oficiálně pákistánská vláda tyto informace nepotvrdila, ale deník Asia Times byl schopen si ověřit, že zmíněné projekty byly opravdu zastaveny.

První známky narušení plánů v rámci Ekonomického koridoru Čína-Pákistán se objevily v listopadu, když pákistánské úřady oznámily, že přehrada v Diamer-Baši v hodnotě 14 miliard dolarů nebude součástí projektu. Bylo sděleno, že finanční podmínky čínských investoru nebyly přijatelné.

Je tu názor, že příčiny odcizení obou zemí jsou geopolitické. Pákistánská strana se dohodla na spolupráci ve volné zóně okolo přístavu Gwadar se Saúdskou Arábii a Katarem, a to bez vědomí Číny. To poškodilo důvěru Pekingu.

Bezpečnost v oblasti velmi nestálého Balúčistánu je další možným zdrojem obav Číny. Separatisté a náboženští fanatici udělali z této provincie údolí smrti. Jen během dvou uplynulých měsíců zde zemřelo 64 lidí, kteří se podíleli na projektech Ekonomického koridoru Čína-Pákistán.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.