Merkelová kritizovala Tuskovy plány ohledně uprchlíků

ARD Tagesschau.  Předseda Rady Donald Tusk se domnívá, že kvóty na uprchlíky jsou neúčinné a EU jen rozdělují. Hned na začátku summitu ho za to kritizovala Angela Merkelová. Nový spor ohrožuje průběh summitu.

Zásadní problém spočívá v tom zda EU může závazně členským státům nařídit, aby přijaly určitý počet uprchlíků.

Merkelová uvedla, že EU potřebuje solidaritu nejen u migrační politiky u vnějších hranic, ale uvnitř. Selektivní solidarita nemůže mezi členskými státy existovat.

Spor vyostřil Tuskův materiál k summitu, v němž ostře kritizoval systém kvót. Při reformě tzv. Dublinského systému jde o to, zda mohou být povinné přijímací kvóty zavedeny natrvalo.

Merkelová uvedla, že současný systém Dublin vůbec nefunguje a tím pádem je potřeba vnitřní solidární řešení. Podpořil ji i rakouský kancléř Christian Kern, který uvedl, že je z formulací Tuska nešťastný. Nizozemský premiér Mark Rutte uvedl, že je proti systému, v němž „si země vezmou to, co se jim na EU líbí, zatímco nejsou ochotné ukázat nutnou solidaritu.“

Představitelé Polska, Maďarska, ČR a Slovenska se sešli s Jean-Claudem Junckerem, aby vyjádřili svou podporu pro opatření při ochraně vnějších hranic. Je zde připravenost vyčlenit prostředky na opatření v Libyi.

Na summitu by se měl slavit vstup do společné obranné a bezpečnostní politiky. Navíc by to měl být i začátek druhé fáze vyjednávání o Brexitu. Ovšem nový spor o uprchlíky může ohrozit průběh summitu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.