Erdogan požene otázku Jeruzaléma k Radě bezpečnosti OSN

Reuters. Turecko zahájí v rámci OSN kampaň, která by měla anulovat rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město státu Izrael. Turecký prezident to sdělil během pátku.

Erdogan řekl: „Budeme pracovat na anulování tohoto nespravedlivého rozhodnutí nejprve v Radě bezpečnosti OSN a, pokud dojde k vetu tam, pak na Generálním shromáždění.“

USA jsou členy Rady bezpečnosti OSN s právem veta, takže každé rozhodnutí, které jim nevyhovuje mohou vetovat.

Jeruzalém je místem, kde žijí Židé, křesťané a muslimové, a je to třetí nejposvátnější místo islámu. Město bylo v centru izraelsko-židovského konfliktu po několik desítek let. V roce 1967 Izrael zabral arabský východní Jeruzalém, ale tato anexe nebyla nikdy uznána mezinárodně.

Rozhodnutí Trumpa se rozešlo s tradicí amerického zahraniční politiky, která trvala konsensuálně desítky let.

50 muslimských zemí ve středu na istanbulském summitu Organizace islámské spolupráce vydalo komuniké, ve kterém sdělují, že Trumpův krok považují za deklaraci toho, že Spojené státy odchází ze své úlohy „sponzora míru“ na Blízkém východě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.