Šéf bavorské CSU Seehofer stanovil červenou linii pro vyjednávání o vládě

Bloomberg. V sobotu nově zvolený šéf německé CSU a bavorský premiér Horst Seehofer řekl, že jeho strana (sesterská strana CDU) nepodpoří nic, co by mohlo ohrozit volební výsledky jeho strany v nadcházejících bavorských zemských volbách.

Seehofer to sdělil krátce potom, co je německá SPD souhlasila s tím, že vstoupí do rozhovorů o vládě velké koalice s CDU-CSU.

Bavorský premiér tak signalizoval, že právě spolkové volby v Bavorsku by mohly být jedním z faktorů, které negativně ovlivní celý proces vyjednávání. Očekávají se neshody u témat jako jsou migrace, zdravotní péče a výdaje, přičemž v sociální demokracii je dost členů, kteří z možnosti nové koalice nejsou nadšeni.

Seehofer byl jedním z hlavních oponentů Angely Merkelové během migrační krize a navrhoval určit hraniční číslo migrace, což Merkelová i sociální demokraté odmítli.

Ve federálních volbách utrpěla v září 2017 CSU velké ztráty právě v Bavorsku a vina se přičítá migrační otázce.

Seehofer byl potvrzen do funkce předsedy CSU 87 % hlasů. Sdělil ale, že nebude kandidovat na premiéra spolkové země a místo podstoupil svému ministru financí Markusu Söderovi, který povede také volební kandidátku.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.