Vztahy Austrálie a Číny se prudce zhoršily. Peking podezřívají ze „zasahování do politického procesu“

Aktuálně: K výraznému zhoršení vztahů mezi Austrálii a Čínou přispěl skandál kolem politického sponzorování labouristického politika, který posílil obavy Australanů z čínského vměšování do politického procesu v zemi. 

Vzájemné vztahy mezi Austrálií a Čínou se otevřeně zhoršily v důsledku narůstajícího skandálu, který ještě podpořily podezření, že se Čína pokusila si koupit vliv na australské politiky a infiltrovat tak politický proces v zemi.

Senátor za New South Wales Sam Dastyari oznámil svoji rezignaci poté, co média objevila jeho podezřelé vztahy s čínskými sponzory.  Senátor se ocitl v centru podobného skandálu už před rokem.

Novináři z Australian Broadcasting Corporation (ABC) zjistili, že manažer čínského Top Education Institute, který je spojen s čínskou vládou, zaplatil ze Dastyariho menší účet. Senátor poté, co věc vyšla najevo, věnoval stejnou částku – 1670,82 australských dolarů – na charitu a přiznal, že se jednalo o chybu. Zároveň odstoupil z prominentní funkce v senátu.

Minulý měsíc se ale objevily nahrávky Dastyariho z čínských médií, které ukázaly na to, jak moc kontroverzní postoje k Číně má.  Jeho komentáře se přitom týkaly sporů v Jihočínském moři a úlohy jeho Labouristické strany ve vztazích s Čínou. Senátorovi komentáře šly proti politice  strany, která k územním sporům v Jihočínském moři přistupuje neutrálně, ale nikoliv přátelsky, což byla slova, která Dastyari v čínských médiích použil.

Labouristé i senátor Dastyari se snažili nechat minulost stranou a plně se zaměřit na volby v roce 2018. Jenže se záhy ukázalo, že Dastyari varoval čínského podnikatele Chuang Siang-mo, že jeho hovory odposlouchává australská rozvědka. Podnikatel byl sledován kvůli stykům s komunistickou stranou v Číně.

Austrálie bude měnit zákony o politickém sponzoringu

Skandál ovlivnil domácí politiku v neprospěch australských labouristů, a naopak pomohl současnému kabinetu premiéra Malcolma Turnbulla. Premiér v jen málo zakryté kritice Číny sdělil, že země zakáže zahraniční politické dárcovství, aby zabránila „bezprecedentním a narůstajícím pokusům ovlivnit politický proces“ v Austrálii a ve světě.

Austrálie a také sousední Nový Zéland patří k třetině zemí na světě, které umožňují zahraniční politické sponzorství. V USA, Británii a v řadě evropských zemí je to zakázáno.

Turnbull navrhuje nový zákon, který je, jak se zdá, modelován na základě amerického zákona o „zahraničních agentech“ a který by kriminalizoval zahraniční vměšování a požadoval registraci zahraničních lobbistů.

Návrh přišel poté, co generální prokurátor Austrálie George Brandis v červnu sdělil, že problém zasahování do politického procesu cizími tajnými službami je věcí zásadní priority.

Poslední skandál podle pozorovatelů značně napnul vzájemné vztahy mezi Austrálii a Čínou. Dokonce hrozí, že vztahy obou zemí dosáhnou nového dna, horšího než v roce 2009, kdy byl v Číně zatčen australský podnikatel a obviněn ze špionáže.

Rasistický podtext situaci jen zhoršil

Výkonný ředitel asijského programu na Univerzitě La Trobe Nick Bisley říká, že vztahy obou zemí nikdy nebyly ideální a je snad i překvapivé, že tyto problémy se dostaly na povrch až nyní. Celá záležitost nyní dostala rasové podtóny, což věci ještě zhoršuje. Nicméně Bisley si také myslí, že se takové zhoršení vztahů dalo očekávat.

Stranický tisk v Číně v reakci na dění v Austrálii totiž kritizoval opakovaně australského premiéra Turnbulla a naznačil, že jeho chování je motivováno rasisticky.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí odmítl, že by se Čína vměšovala do politiky jiných zemí.  Sdělil, že jde o princip čínské politiky a vyzval australské politiky, aby se zbavili mentality studené války a předsudků vůči Číně.

Podle Bisleye se nyní i přes rezignaci Dastyariho na post senátora nedá očekávat uklidnění. Přitom upozornil na nebezpečí, že obě strany budou pokračovat v rasisticky podkresleném sporu. Jak sdělil, doufá, že v zákulisí probíhají jednání, která by pomohla snížit současné napětí mezi oběma zeměmi.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.