Chile bude mít konzervativního prezidenta

AP. Bývalý prezident Chile Sebastian Piñera se vrátí do úřadu prezidenta. Piñera získal podporu 54,6 % voličů v nedělních volbách. Jeho konkurent, středolevicový žurnalista Alejandro Guillier získal 45,4 % hlasů. Nejde o konečné výsledky, i když je započítána už většina hlasů.

Piñerův triumf jen potvrdil spory uvnitř levicové koalice dosavadní prezidentky země Michelle Bacheletové. Chile se tak jako další země v Jižní Americe posunulo směrem ke konzervativnější politice.

V době prvního prezidentství (2010-2014) čelil Piñera širokým protestům kvůli velké nerovnosti v Chile a požadavkům po vzdělávací reformě. Z úřadu odešel jako nepopulární prezident, i když ekonomicky země rostla v průměru kolem 5 %.

Nyní Piñera slibuje, že ekonomický růst v zemi obnoví a také, že jeho vláda postupně investuje asi 14 miliard dolarů do infrastruktury.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.