IKEA bude vyšetřována kvůli daním

Zpráva dne: Firma Ikea je Evropskou unii vyšetřována kvůli daňovým schématům, které firmě údajně pomohly vyhnout se placení daní. A není zdaleka sama. 

Brusel začne vyšetřovat firmu Ikea. EU tak neustále rozšiřuje svůj záběr na vyhýbání se daním velkými firmami, informovaly noviny Financial Times. Komisařka pro konkurenci Margrethe Vestagerová oznámí oficiální vyšetřování holandských daňových schémat, které údajně pomohly firmě Ikea vyhnout se placení až jedné miliardy eur na daních v letech 2009-2014.

Firma vytvořila dvě oddělené korporátní skupiny s celou sítí firem v Nizozemsku, Lucembursku a Lichtenštejnsku, přes něž se přesouvaly peníze a zisky, aby se využilo speciálních daňových schémat.

Od roku 2013 Evropská komise prověřila více než tisíc daňových dohod mezi členskými státy a nadnárodními firmami.

Zatím bylo dokončeno pět vyšetřování, čtyři členské státy mají shromáždit miliardy eur od téměř čtyřiceti firem, které zahrnují Apple, Starbucks, Fiat a Amazon.

Vestagerová zdůraznila, že „práce ještě není u konce.“

Půjde tedy o prošetřování tzv. nelegální výhody, neboli státní pomoci, kdy velká firma může snižovat daně způsobem, který je pro malé a střední firmy nedostupný.

Všechna vyšetřování jsou částmi širšího úsilí bojovat proti daňovým únikům. Kromě prošetřování tzv. nelegální státní pomoci, byl také zveřejněn černý seznam daňových rájů a diskutuje se o komplexní daňové reformě EU.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.