Myanmarská vláda vyšetřuje dva novináře za porušení zákona o státním tajemství

Reuters. Myanmarská vláda přistoupila k vyšetřování dvou novinářů agentury Reuters. Oba byli zadrženi za údajné porušení zákona o státním tajemství, který pochází ještě z doby koloniální éry.

Vyšetřování novinářů posvětil civilní prezident země Tchin Ťjo, který je blízkým spojencem šéfky vlády Aun Schan Su Ťij.

Oba novináři byli zatčeni při večeři, na kterou byli pozváni policejními důstojníky ve městě Rangúnu. K zatčení došlo v úterý minulý týden. Nyní úřad prezidenta potvrdil, že případ dostal zelenou. Nepodařilo se zjistit, zda a jak o případu ví a rozhodovala také Su Ťij. Bývalá disidentka a nositelka Nobelovy ceny za mír nemůže z konstitučních důvodů zastávat úřad prezidenta, ale jako „státní poradce“ fakticky vede zemi, píše Reuters.

Celá plejáda západních vlád už tento krok kritizovala jako narušení svobody informací a požaduje propuštění obou místních novinářů, pracujících pro Reuters.

Oba žurnalisté se podíleli na pokrytí krize, která vypukla kolem myanmarských Rohingyoů, muslimského obyvatelstva, které masově opustilo zemi před masivním vojenským zásahem myanmarských úřadů.

Prezidentský mluvčí ujistil, že případ bude projednáván v souladu s principy právního státu. Podle zákona z roku 1923, dle kterého jsou oba novináři vyšetřováni, jim hrozí odnětí svobody až 14 let.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.